سایه بلندِ تورم بالا

این روزها تقریباً همه به تورم فکر می کنند و نگران آن هستند. هدف ثبات قیمت در حال حاضر نادیده گرفته شده است. این چیزی است که اعداد به ما می گویند و مردم آن را به طور روزانه تجربه می کنند. برای بسیاری، افزایش قیمت ها مهم ترین مشکل در زندگی روزمره آن ها است.

مردم اشتباه می کنند، دولت مالیات ها را افزایش نداده است

امروزه سیستم مالیاتی علاوه بر تامین بخش مهمی از درآمدهای دولت، وظیفه‌ی تخصیص بهینه منابع، برقراری عدالت اجتماعی و شفافیت اقتصادی را نیز بر عهده دارد.

اگر مسئولان کشور خواهان تورم پایین هستند، باید استقلال بانک مرکزی حفظ شود

مدتی است نگرانی‌های عمیقی از آینده اقتصادی کشور در جامعه سر بیرون آورده است. گفتگو با پویا جبل عاملی را در ادامه می خوانیم:

در دولت آیت الله رئیسی، بانک مرکزی چراغ خاموش حرکت می کند

اکنون که 10 ماه از عمر دولت سیزدهم سپری شده، سوال اینجاست که آیا دولت آیت الله رئیسی در مسیر کاهش پایدار تورم گام برداشته است یا خیر.

بانک مرکزی؛ اقتصاد ایران از رکود خارج شد / مردم؛ رکود اقتصادی همچنان پابرجاست

در خصوص رکود طولانی اقتصاد ایران، با عباس معمارنژاد، معاون بانک و بیمه سابق وزیر اقتصاد، گفتگویی انجام شد که در ادامه می خوانیم:

سردرگمی دولت آیت الله رئیسی در بودن یا نبودن ارز ۴۲۰۰ تومانی

بعد از گذشت سه سال از عمر ارز ترجیحی سرانجام در آخرین ماه سال 1400، نمایندگان مجلس با هماهنگی دولت سیزدهم تصمیم گرفتند که این ارز ترجیحی را حذف کنند.

چرا دولت در کنترل قیمت ها ناتوان است؟

مشکلات اقتصادی به قدری زیاد است که دیگر قابل کتمان که نیست هیچ، نمی دانیم از کجا باید شروع و به کجا باید ختم کنیم...

دست رانت خواران از اقتصاد ملی کوتاه شود، وگرنه برجام که هیچ، صلح جهانی هم اقتصاد ملی ایران را تکان نمی دهد

ایران همچنان بر مواضع خود مبنی بر رفع تحریم ها پافشاری می کند، هر چند هنوز حاصلی به دست نیامده است، اما بررسی روند بازارها نشان می دهد نوعی بلاتکلیفی در تمامی بازارها مشهود است. اما قرار است برجام چه کار کند برای اقتصاد و معیشت مردم؟! در حقیقت برجام، قرار نیست همه مشکلات مان را حل کند، اما قرار است مشکلات مازاد بر حالت عادی یک کشور که گریبانگیر ما شده است را از میان بردارد.با علی شمس اردکانی اقتصاددانی با سابقه دیپلماتیک در خصوص اقتصاد فلج شده و بازگشت به برجام گفتگویی انجام شد که در ادامه می خوانیم:

دبیرکل خانه اقتصاد ایران: توافق پاره وقت به کار ما نمی آید، ممکن است برای شب جمعه نان و کبابی درست کنیم اما بقیه سال را چه کنیم؟

امروز اقتصاد ایران با خطراتی جدی مواجه است که هرگونه تصمیم غلطی در این زمینه می‌ تواند کشور را به مسیری دشوار وارد کند. دو طرح بزرگ متحول کننده اقتصاد بر دست دولت سیزدهم که سخن از یک انقلاب اقتصادی دارد، مانده است، یکی توافق برجام و دیگری تصویب FATF. نگاه همه تجار، بنگاه ‌های اقتصادی، تولیدکنندگان و مردم به تحولات برجام و FATF است. از این نظر که عدم پذیرش هر دو طرح باعث انزوای جهانی که به طبع آن سبب کوچکتر شدن سفره مردم می شود که مثل همیشه بار سیاست ‌های غلط در کشور، بر گردن مردمی است که زندگی آن ها با مشکلات اقتصادی موجود دچار اختلال شده است. در نتیجه امروز آینده اقتصاد ایران در گرو سیاست خارجی است و باید تعامل با دنیا در دستور کار قرار گیرد. اما چرا در نهایت همه موضاعات در کشور پذیرفته می شوند که هزینه های نپذیرفتن آن قبلا داده می شود؟ با مسعود دانشمند دبیرکل خانه اقتصاد ایران گفتگویی انجام شد که آنچه در ذیل می خوانیم شرحی از این گفتگو است:

گزارش کشوری ایران

مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی ایران در آذر ماه ۱۴۰۰ گزارشی از واحد اطلاعات اکونومیست تحت عنوان "گزارش کشوری ایران" ترجمه و ارائه نموده است. گزارش حاضر به تحلیل وضعیت سیاسی و اقتصادي کشور با توجه به تغییرات اتفاق افتاده از اوایل اکتبر سال 2021 (اواسط مهر 1400) پرداخته و چشم اندازي از روندهاي سیاسی و اقتصادي مهم را در دوره 26 -2022 ارائه می دهد.