مکرون از «خودمختاری استراتژیک» به «صمیمیت استراتژیک» رفته است.

جنگ چه تفاوتی ایجاد می کند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه و جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، در یک ضیافت شام دولتی در واشنگتن در اول دسامبر صحبت کردند.

در روزی که باگت به فهرست «میراث فرهنگی ناملموس» یونسکو اضافه شد، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، صدها نفر از مهاجران کشورش را که در سفارت فرانسه در واشنگتن جمع شده بودند، پذیرایی کرد. او پس از ستایش دانشی که از نسلی از نانوایان به نسل بعدی «از اعماق قرن‌ها» منتقل شده بود، گفت که زبان فرانسوی تنها در نانوایی نیست، بلکه در سایر بخش‌های تجاری که او قصد داشت در جریان سفر دولتی فرانسه به ایالات متحده در هفته گذشته – به ویژه انرژی هسته ای و تجدیدپذیر، فناوری اطلاعات و اکتشاف فضا ،مطرح کند. مکرون با یک پیام واضح به واشنگتن آمده بود: فرانسوی بخر.

مطمئناً، سفر دولتی او، اولین سفر دولت بایدن، صرفاً تجاری نبود. رئیس جمهور فرانسه از نیاز به “صمیمیت استراتژیک” بیشتر بین دو کشور صحبت کرد، اصطلاحی که او برای در بر گرفتن روابط نزدیکتر در تجارت و دفاع به کار برد. او مدال هایی را به جانبازان جنگ جهانی دوم اختصاص داد و برنامه ای را برای گسترش آموزش زبان فرانسه در ایالات متحده اعلام کرد.

اما مسائل صمیمیت وجود دارد. در طول این سفر، هیئت فرانسوی با زمزمه ای خشمگین در مورد آنچه که به عنوان رقابت ناعادلانه اقتصادی فراآتلانتیک توصیف می کرد صحبت کرد. دیپلمات‌های فرانسوی بر لزوم تشدید روابط بین متحدان دموکراتیک و کاهش وابستگی اقتصادی متقابل آنها به چین و روسیه تأکید کردند. پس از سه سال کشمکش ناشی از همه‌گیری کووید-19، جنگ روسیه در اوکراین، و بحران‌های انرژی و هزینه‌های زندگی ناشی از آن، یکی از اعضای همراهان ماکرون که طبق رویه دیپلماتیک به شرط ناشناس ماندن صحبت کرد، گفت:«اساساً این خطر وجود دارد که اروپا به دلیل همه این‌ها تضعیف شود”.

او افزود: «ما ابزارهایی برای رقابتی ماندن داریم. اما با این وجود، ما انتظار نداریم که شرکای آمریکایی ما کار را پیچیده کنند.»

محور شکایات فرانسوی ها بسته ای از اعتبارات مالیاتی در قانون کاهش تورم است که هدف آن ترویج محصولات انرژی پاک ساخت آمریکا است. فرانسوی‌ها این اعتبارات مالیاتی را به‌طور بالقوه برای کسب‌وکار خود مضر می‌دانند و اگر از اجرای آن راضی نباشند، ممکن است شکایات خود را به سازمان تجارت جهانی ببرند. اروپایی‌ها به تولید انرژی پاک یارانه می‌دهند، اما بسته آمریکایی بزرگ‌تر و سریع‌تر است، زیرا اعتبار مالیاتی بلافاصله اعمال می‌شود. مکرون در مصاحبه ای با صبح بخیر آمریکا در جریان سفر دولتی خود به لزوم “همگام سازی مجدد” سیاست های آمریکا و اروپا اشاره کرد.

این منبع دیپلماتیک فرانسوی گفت: این قانون به سطح «خیانت» که با پیمان امنیتی موسوم به AUKUS در سال گذشته رخ داد، که منجر به لغو قرارداد اصلی خرید زیردریایی‌های فرانسوی توسط استرالیا شد، نمی‌رسد. روابط که در آن زمان پرتنش بود، از آن زمان به بعد به دلیل اینکه جنگ در اوکراین وابستگی های متقابل بیشتری را نشان داد تا نقاط رقابت، آب شد.

در واقع، بایدن و ماکرون تمام تلاش خود را برای نشان دادن ابراز محبت عمومی انجام دادند. رئیس جمهور فرانسه به طور معمول سخنان خود را با «جو عزیز» پیش‌گفتار می‌کرد. هنگامی که آن ها با هم وارد دفتر کار در کاخ سفید شدند، خبرنگاری از بایدن پرسید که چرا مکرون را به عنوان اولین سفر دولتی خود انتخاب کرده است. بایدن به سادگی پاسخ داد: “زیرا او دوست من است.”

اما پاریس نگران است که اعتبارات مالیاتی جدید انرژی پاک ممکن است برخی از جریان های سرمایه گذاری قابل توجه را در سراسر اقیانوس اطلس هدایت کند. ایالات متحده برای مدت طولانی بزرگترین سرمایه گذار خارجی در فرانسه بوده است و فرانسوی ها نگرانند که اگر ایالات متحده انگیزه های جذاب تری برای محصولات انرژی پاک داشته باشد، ممکن است برخی از این میلیاردها دلار مسیر خود را تغییر دهند.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا یک کارگروه سطح بالا را برای بررسی این موضوع ایجاد کرده اند که چگونه انگیزه های خود را برای محصولات انرژی پاک هماهنگ کنند. بایدن هدف خود را اینگونه خلاصه کرد که «ما زنجیره تأمین خودمان هستیم و آن را با اروپا و همه متحدانمان به اشتراک می‌گذاریم».

به نظر می رسد بایدن و مکرون کاری را انجام داده اند که بسیاری از زوج های موفق باید انجام دهند: سازش. این دو در جریان نشست خود درباره جنگ در اوکراین به طور گسترده بحث کردند. بایدن پس از آن گفت که “هیچ برنامه ای فوری برای تماس با آقای [ولادیمیر] پوتین” ندارد، اما اگر رئیس جمهور روسیه تصمیم بگیرد که “به دنبال راهی برای پایان دادن به جنگ است، ممکن است با او صحبت کند.” در مقابل، مکرون از زمان حمله روسیه در فوریه، مکرراً با پوتین در تماس بوده است.

یکی دیگر از مقامات بلندپایه هیئت فرانسوی، دیدار روسای جمهور و مشاوران ارشد آن ها را به عنوان یک گفتگوی صریح در میان دوستان، علیرغم نارضایتی از مسائل تجاری، توصیف کرد.

او گفت: «ما دقیقاً همان جاه طلبی را برای سرعت بخشیدن به کربن زدایی اقتصاد خود و ثانیاً مستقل تر شدن از چین از نظر تولید اجزای استراتژیک داریم.» “شما باید بدانید که متحدان شما چه کسانی هستند و چه کسانی رقبای شما هستند. همه ما فهمیده ایم که می خواهیم از چین و همچنین روسیه مستقل باشیم. و در نتیجه، بهتر است به هم بچسبیم تا این که به پای خودمان شلیک کنیم.»

رئیس‌جمهور فرانسه به همراه هیئت همراهی از مقامات بلندپایه از جمله وزرای دارایی، امور خارجه، دفاع، فرهنگ، و آموزش عالی و تحقیقات کابینه خود سفر کرد و ناهار کاری و جلسات آخر شب با همتایان خود در واشنگتن برگزار شد. ماکرون در بین مراسم پر از ادای احترام با 21 تفنگ و اجرای سرود ملی فرانسه La Marseillaise، در جلساتی برای بحث در مورد تعمیق همکاری در زمینه انرژی هسته ای غیرنظامی و اکتشاف فضایی شرکت فعال داشت.

از واشنگتن، هیئت فرانسوی به لوئیزیانا، قلب کشور انرژی رفت، جایی که برخی از بزرگترین پایانه های صادرات گاز طبیعی مایع (LNG) وجود دارد. از زمان آغاز جنگ تمام عیار روسیه در اوکراین در فوریه، LNG گران‌تر، جایگزین بسیاری از واردات ارزان‌تر گاز طبیعی روسیه در اروپا شده است. اعتراض فرانسوی‌ها مبنی بر افزایش سرسام‌آور قیمت‌های انرژی، کسب‌وکارشان را – از خودروسازی گرفته تا نانوایان باگت معروف – در یک نقطه ضعف رقابتی قرار داده است.

واضح بود که قیمت LNG ایالات متحده در زمان ملاقات دو رئیس جمهور روی میز قرار خواهد گرفت. اما مقامات ایالات متحده با این پیشنهاد که صادرکنندگان انرژی ایالات متحده از نیاز جدید اروپا به گاز «سود می‌کنند» ابراز نگرانی کردند. “من فقط صریح خواهم گفت. جان کربی، سخنگوی ارشد شورای امنیت ملی آمریکا گفت: ما معتقدیم که این یک ادعای نادرست است. آنچه ما از شرکای اروپایی خود می شنویم این است که این فروش LNG به تقویت ذخایر آن ها در زمستان کمک کرده است. یکی از مشکلات دیرینه صادرات انرژی ایالات متحده، به ویژه به اروپا، سردرگمی در مورد نوع اظهار نظر واشنگتن در مورد محموله هایی است که به کجا و با چه قیمتی می روند. کربی توضیح داد که شرکت‌های خصوصی از قراردادهای موجود با شرکت‌های اروپایی استفاده می‌کنند «که خودشان تصمیم می‌گیرند آن را با چه قیمتی بفروشند».

روسای جمهور فرانسه همواره ژنرال شارل دوگل را تحسین می کنند بنابراین تعجبی نداشت که ماکرون سفر خود را درمیان جمعیت در خیابان های باریک محله فرانسوی نیواورلئان به پایان رساند، همانطور که دوگل بیش از 60 سال پیش انجام داده بود.

اما دوگل هرگز از اعتقاد خود مبنی بر این که فرانسه باید آمریکا را در کنار خود و با فاصله نگه دارد، تزلزل نکرد، و حتی فرانسه اخیراً از اروپا خواسته است تا استقلال بیشتری از تسلط ایالات متحده در امور مالی و دفاعی جهانی داشته باشد. با این حال، به نظر می‌رسد که چالش‌های جهانی اخیر ذهن ماکرون را کاملاً آرام کرده است – نه این که واشنگتن را در کنار داشته باشد، بلکه صمیمیت بیشتری را پذیرفته است.


مأخذ: گزارش از سایت فارین پالسی، ۵ دسامبر ۲۰۲۲:  توسط J. Alex Tarquinio، روزنامه نگار مستقل مستقر در نیویورک.