معامله بزرگ عربستان با چین

کنفرانس تجاری با هدف تقویت روابط بین چین و جهان عرب روز دوشنبه گذشته در عربستان سعودی به پایان رسید که منجر به چندین معامله بین نهادهای سعودی و چینی شد و شتاب جدیدی برای فشار چین به خاورمیانه ایجاد کرد.

کنفرانس تجاری اعراب و چین در روزهای یکشنبه و دوشنبه در ریاض برگزار شد. در این کنفرانس پنل‌ها، کارگاه‌ها و جلسات شبکه‌ای در زمینه انرژی، مالی، معدن، داروسازی و غیره برگزار شد. در میان سخنرانان، نمایندگانی از نهادهای مختلف سعودی و چینی و همچنین دولت‌های بحرین و مصر حضور داشتند.

این کنفرانس منجر به امضای بیش از 30 قرارداد سرمایه گذاری به ارزش بیش از 10 میلیارد دلار شد. در زیر لیستی از برخی از معاملات آمده است:

  • وزارت سرمایه‌گذاری عربستان سعودی و شرکت چینی Human Horizons قراردادی به ارزش 5.6 میلیارد دلار برای تشکیل یک سرمایه‌گذاری مشترک برای توسعه، تولید و فروش خودرو امضا کردند. این شرکت خودروهایی را در چین با نام HiPhi تولید می کند.
  • شرکت سعودی AMR ALuwlaa قراردادی به ارزش 533 میلیون دلار با گروه بین المللی Zhonghuan هنگ­ کنگ برای ساخت کارخانه آهن در این کشور امضا کرد.
  • گروه ASK عربستان و شرکت ملی زمین شناسی و معدن چین قرارداد همکاری 500 میلیون دلاری در زمینه استخراج مس در عربستان سعودی امضا کردند.
  • وزارت سرمایه گذاری عربستان سعودی و هیبوبی، توسعه دهنده اندروید هنگ کنگ، قراردادی 266 میلیون دلاری برای توسعه اپلیکیشن های موبایلی مرتبط با گردشگری و سایر بخش های نامشخص امضا کردند.
  • شرکت سعودی ساختمان الصفوا قراردادی به ارزش 266 میلیون دلار با شرکت مهندسی بین المللی China Gezhoub Group برای ساخت و ساز ساختمان در عربستان سعودی امضا کرد.
  • شرکت صنعت راه‌آهن عربستان سعودی قراردادی 250 میلیون دلاری با شرکت دولتی ساخت راه‌آهن چین برای ساخت واگن‌های قطار در عربستان سعودی امضا کرد.
  • وزارتخانه‌های سرمایه‌گذاری و صنعت عربستان سعودی قراردادی 150 میلیون دلاری با شرکت چینی Sunda برای تولید کلرید کلسیم، کلر و سایر مواد شیمیایی در این کشور امضا کردند.

چرا اهمیت دارد:

این کنفرانس در دوران اوج روابط عربستان و چین برگزار شد. عربستان سعودی یکی از بزرگترین تأمین کنندگان نفت چین است و چین بزرگترین شریک تجاری این کشور است.

دو کشور همچنین در حال ایجاد روابط سیاسی و اقتصادی خود هستند. در ماه مارس، چین میانجی‌گری توافق عربستان و ایران بود که روابط دیپلماتیک بین دو رقیب را از سر گرفت. در همان ماه، عربستان سعودی شریک گفتگوی سازمان همکاری شانگهای به رهبری چین شد.

غول نفتی دولتی عربستان سعودی آرامکو در ماه مه قراردادی را با شرکت Baosteel چین برای ساخت یک کارخانه فولاد در این کشور امضا کرد. در همین راستا، خو لجیانگ، رئیس Baosteel در کنفرانس روز دوشنبه سخنرانی کرد.

عربستان سعودی همچنین علاقه مند به پیوستن به ائتلاف موسوم به بریکس شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است. عربستان سعودی و همچنین ایران و امارات متحده عربی در اوایل ماه جاری در نشست بریکس در آفریقای جنوبی شرکت کردند.

دیلما روسف، رئیس بانک توسعه جدید بریکس، سخنرانی اصلی کنفرانس را روز دوشنبه ایراد کرد. او گفت که «حکومت جهانی در حال فروپاشی»، ورشکستگی بانک‌ها، نرخ‌های بهره بالا و تورم، و نیز نوسانات در بازارهای ارز و سرمایه، نیاز به «دنیای چند قطبی» را ضروری می‌سازد.

روسف گفت: ما باید به ساختن جهانی چندقطبی ادامه دهیم که در آن نیروهای جهانی متعادل باشند.

رئیس جمهور سابق برزیل به طور خاص از روابط انرژی عربستان سعودی با چین، از جمله برنامه های عربستان سعودی برای قیمت گذاری فروش نفت به چین به یوان در مقابل دلار آمریکا، تمجید کرد. روسف گفت که استفاده از ارزهای محلی “به یک چشم انداز مالی متعادل تر و چندقطبی تر کمک می کند، آسیب پذیری در برابر نوسانات را کاهش می دهد” و “دسترسی به ارزهای محلی را گسترش می دهد.”

وی افزود: چین و عربستان سعودی این پتانسیل را دارند که قوانین بازار جهانی انرژی را بازنویسی کنند.

چین به دنبال استفاده از پول خود در معاملات انرژی منطقه است. در ماه مارس، امارات و چین قرارداد گاز طبیعی را به یوان منعقد کردند. ایران نیز به همین ترتیب به دنبال استفاده از ارزهای غیر دلاری در تجارت است.

بیشتر بدانید: الیزابت هاگدورن، خبرنگار المانیتور هفته گذشته از ریاض گزارش داد: آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده نگرانی های ایالات متحده در مورد روابط چین با عربستان سعودی و منطقه را کم اهمیت جلوه داد و گفت که دولت همچنان بر نشان دادن “مزایای” مشارکت با ایالات متحده متمرکز است.


مأخذ: سایت المانیتور