آیا می توانید یک دولت را تحریم کنید؟

آیا می توانید یک دولت را تحریم کنید؟

روسیه چهار استراتژی را برای کاهش اثرات تحریم ها دنبال کرده است که نتایج متفاوتی به همراه داشته است.

یادداشت سردبیر: تحریم‌ها یک ابزار مهم سیاستی ایالات متحده و متحدان آن است، اما ابزاری که اغلب در دستیابی به بلندپروازانه‌ترین اهداف سیاسی ناکام است. با استفاده از روسیه به عنوان مثال، Caileigh Glenn از MIT(Massachuset Institute of Technology) روش‌های مختلفی که اهداف تحریم‌ها را می‌توانند به عقب برگردانند، ارزیابی می‌کند و محدودیت‌های تحریم‌ها و چگونگی موثرتر شدن آنها را بررسی می‌کند.

ایالات متحده، اتحادیه اروپا و سایر کشورها به شدت بر تحریم های مالی و اقتصادی تکیه می کنند تا رفتار دشمنان مختلف و ناقضان حقوق بشر را شکل دهند. بنابراین، دولت هایی که شهروندان آنها برای تحریم تعیین شده اند، انگیزه هایی برای اجرای پادمان های تحریمی دارند.

دولت روسیه دفاع خود در برابر تحریم‌های ایالات متحده را ارزیابی کرد و اقداماتی را برای مقابله با تحریم‌ها انجام داد، هم قبل و هم پس از حمله به اوکراین در فوریه 2022. در مقاله‌ای اخیر برای فصلنامه واشنگتن، من ضد تحریم‌ها را اینگونه تعریف می‌کنم: «اقداماتی که برای عایق‌سازی یک کشور طراحی شده‌اند. دولت از محدودیت های تحریم… هم قرار گرفتن دولت در معرض تحریم ها و هم تأثیر تحریم ها بر تصمیم گیری های دولت را محدود کند.» علیرغم تلاش‌های دولت روسیه، تحریم‌های بی‌سابقه‌ای که در فوریه ۲۰۲۲ علیه روسیه اعمال شد، دسترسی دولت روسیه به منابع ضروری غربی را محدود کرده است. موفقیت دولت در مقابله با تحریم ها در بهترین حالت، متفاوت به نظر می رسد. دلیل این امر این است که نفوذ دلار آمریکا بر بازارهای بین‌المللی، دامنه تحریم‌های چندجانبه و سرعت اعمال تحریم‌های هماهنگ ایالات متحده و متحدانش، راهبردهای اجرا شده توسط دولت روسیه را به چالش می‌کشد.

در سال 2014، پس از تهاجم به کریمه، ایالات متحده، اتحادیه اروپا، کانادا، ژاپن و استرالیا تحریم‌های مالی هدفمندی را علیه بازیگرانی که با دولت روسیه در کریمه کار می‌کنند، اعمال کردند. هشت سال بعد، پس از تهاجم، این کشورها و بریتانیا تحریم‌های مالی و تجاری را علیه شرکت‌های بخش‌های کلیدی اقتصاد روسیه و ذخایر ارز خارجی روسیه اعمال کردند. ایالات متحده همچنان به اعمال تحریم‌های ثانویه – تحریم‌هایی علیه بازیگران کشورهای ثالث که ادعا می‌شود به بازیگران تحریم‌شده در روسیه کمک کرده‌اند – به عنوان ابزاری برای حمایت از تحریم‌های اولیه شرکت‌ها و افراد روسی ادامه می‌دهد.

روسیه در سالهای بین الحاق کریمه در سال 2014 و تهاجم تمام عیار خود به اوکراین در سال 2022، چهار استراتژی ضد تحریم را دنبال کرد. 1- اعمال سیاست “روسی کردن” بمنظور حفظ اهداف بالقوه تحریمها 2- یافتن مشارکتهای جدید  اقتصادی و سیاسی 3- مقابله به مثل علیه کشورهای تحریم کننده و 4- تلاش برای دلارزدایی.

سایر کشورها نیز می توانند همان  بازی ضد تحریم را اتخاذ کنند. این استراتژی ها منحصر به روسیه نیست. سایر کشورهایی که شهروندان و شرکت‌هایشان در معرض خطر تحریم‌ها هستند، انگیزه‌هایی برای مقابله با تحریم‌ها دارند. اما ارزیابی راهبردهای ضد تحریم روسیه نشان می‌دهد که دستیابی به موفقیت در این تلاش دشوار است. اگرچه بسیاری از تلاش‌های روسیه برای کاهش نفوذ تحریم‌ها به دلیل مقیاس و دامنه رژیم تحریم‌ها تضعیف شده است، اما اتکای این کشور به مشارکت با کشورهای غیر تحریم‌کننده به عنوان یک راهبرد ارزشمند ظاهر شده است که سایر کشورهایی که با تحریم مواجه هستند ممکن است از آن الگوبرداری کنند.

 

چهار راهبرد ضد تحریمی

یکی از استراتژی های ضد تحریم، حفاظت از اهداف احتمالی تحریم ها است. تحریم ها شهروندان و شرکت ها را هدف قرار می دهد. بنابراین، حمایت را می توان به شرکت های خاص محدود کرد یا آن را به گونه ای گسترش داد که کل بخش های اقتصاد را شامل شود. دولت روسیه بلافاصله پس از الحاق کریمه، حفاظت فردی و عمده را به اجرا گذاشت. کرملین به‌عنوان شکل گسترده‌ای از حمایت، روسی‌سازی را دنبال کرد و جایگزینی داخلی نهاده‌های تولیدی خارجی را ترویج کرد. به‌عنوان شکلی دقیق‌تر از حفاظت، دولت روسیه همچنین منطقه‌ای معاف از مالیات در جزیره راسکی به‌عنوان پناهگاهی امن برای روس‌های ثروتمند برای نگهداری سرمایه‌گذاری‌های خود ایجاد کرد.

همه دولت ها اقدامات حفاظتی قابل مقایسه ای در اختیار دارند. دولت ها می توانند بودجه را به سمت اهداف تحریمی هدایت کنند و حمایت گرایی را در سطح صنعت در بخش های آسیب پذیر اقتصاد اجرا کنند. به عنوان مثال، ابتکار چین «ساخت چین 2025»، اگرچه اساساً با هدف مقابله با تحریم‌ها هدایت نمی‌شود، اما می‌تواند عملکردی مشابه راهبرد روسی‌سازی داشته باشد: کاهش اتکا به ورودی‌های خارجی و محافظت از آسیب‌پذیری‌های اقتصادی که ممکن است توسط تحریم‌های غرب مورد سوء استفاده قرار گیرند.

راهبرد دوم ضد تحریم شامل ایجاد و تقویت مشارکت های اقتصادی و سیاسی با دولت هایی است که بعید است به رژیم تحریم بپیوندند. دولت روسیه با ایجاد اجلاس سران روسیه و آفریقا در سال 2019 چنین فرصت هایی را در آفریقا دنبال کرد. این مشارکت‌ها می‌توانند محدودیت‌های تحریم‌ها را با ارائه منابع تجارت جایگزین برطرف کنند و می‌توانند برای انجام معاملات تحریم‌گریز مورد استفاده قرار گیرند. برای مثال، روسیه برای واردات ریزتراشه‌ها به قزاقستان متکی است و همچنین تجهیزات قدیمی‌تر، با فناوری پایین‌تر و بالقوه کمتر دقیق‌تری را که می‌تواند در داخل کشور پیدا کند، تغییر کاربری می‌دهد. روسیه استراتژی خود را پس از حمله به اوکراین با روی آوردن به کشورهایی مانند جمهوری آفریقای مرکزی و زیمبابوه که شهروندان آن‌ها نیز با تحریم‌های غرب مواجه هستند، در یک «هماهنگی راحت» تطبیق داد.

راهبرد سوم، مقابله به مثل است: ارسال پیام مبنی بر اینکه اعمال تحریم ها عواقبی دارد. این اقدام تلافی جویانه تلاش می کند تا با نشان دادن هزینه های اقدامات متقابل توسط دولت تحریم شده، دولت ها را از اعمال تحریم ها باز دارد. علاوه بر این، تلافی‌جویانه می‌تواند ابزاری برای منصرف‌کردن از تبعیت گسترده‌تر شخص ثالث با تحریم‌ها با نشان دادن اعتراض‌آمیز بودن تحریم‌ها باشد. دولت روسیه به روش‌های مختلفی نسبت به اعمال تحریم‌ها پس از الحاق کریمه به خاک خود واکنش نشان داد: به‌عنوان مثال، اعمال تحریم‌های متقابل با هدف قرار دادن محصولات کشاورزی و کالاهای مصرفی، لغو جلسات بین مقامات روسیه و ایالات متحده، و افزودن آمریکایی‌ها به فهرست ممنوعیت سفر خود.

چهارمین راهبرد ضد تحریم‌ها، دلارزدایی است: کاهش اتکا به دلار آمریکا برای محدود کردن ریسک محدودیت‌های معاملاتی از طریق تحریم‌های ایالات متحده. بانک مرکزی روسیه به عنوان یکی از راه های دلارزدایی، ذخایر دلاری خود را به نفع نگهداری ذخایر به ین ژاپن، رنمینبی چین و یورو کاهش داد. با این حال، دامنه چندجانبه تحریم‌های غرب به این معنی است که سهم بزرگی از ذخایر روسیه همچنان آسیب‌پذیر است زیرا ژاپن و اتحادیه اروپا ذخایر ین و یورو را مسدود کردند. سایر کشورها نیز تلاش کرده اند اتکای خود به دلار را برای کاهش خسارت تحریم ها محدود کنند. به عنوان مثال، ونزوئلا همچنین با ایجاد پتروموندا، یک ارز دیجیتالی با پشتوانه ذخایر نفتی، تلاش‌هایی را برای کاهش استفاده از دلار آمریکا دنبال کرد که برای انجام معاملات بدون قرار گرفتن در معرض تحریم‌های ایالات متحده طراحی شده است.

دلارزدایی دولت روسیه را در برابر تحریم‌های مربوط به یورو و ین محافظت نکرد و اقدامات تلافی جویانه نیز در بازدارندگی تحریم‌کنندگان احتمالی موفق نبود. اما روسیه توانسته است با تطبیق استراتژی مشارکت خود از طریق «هماهنگی سهولت» با سایر کشورهای تحریم شده برای تداوم تلاش های جنگی خود، تاکتیک تحریمی قابل تکراری را نشان دهد.

 

چالش‌های دولتهایی که بدنبال اقدامات ضد تحریم‌های احتمالی هستند:

 

این چهار استراتژی ضد تحریم تنها مختص روسیه نیست. سایر کشورهایی که در معرض خطر تحریم‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا قرار دارند، می‌توانند همان استراتژی‌های ضد تحریم را اجرا کنند – و در حال انجام این کار هستند – با تغییراتی متناسب با آسیب‌پذیری‌های خود. آنها نیز مانند روسیه در مصون نگه داشتن دولت های خود از تحریم ها با مشکلاتی مواجه خواهند شد. ویژگی‌های تحریم‌های زمان جنگ علیه روسیه که مقابله موفق تحریم‌ها را دشوار می‌کند – تحریم‌های سریع و هماهنگ چندجانبه که دلار آمریکا را تحت تأثیر قرار می‌دهد – همچنین ضد تحریم‌ها را در سایر کشورها و زمینه‌ها دشوار می‌کند.

با این حال، این واقعیت که روسیه نیروی مهاجم بود و هشدار از ماه ها قبل که آماده‌سازی سیاست‌ها را فراهم کرد، اقدام سریع ایالات متحده و اتحادیه اروپا را در مواجهه با تهاجم آسان‌تر کرد و احتمالاً تمایل طرف ثالث را برای اجتناب از روابط مالی وضع موجود در این کشور تقویت کرد. حمایت از تحریم ها توانایی به دست آوردن همین میزان خرید چندجانبه و تبعیت از تحریم‌های تحت رهبری ایالات متحده در آینده احتمالاً به زمینه تخطی بازیگر متخلف بستگی دارد. اگر روسیه در سال 2022 مداخله آشکار کمتری را دنبال می کرد، مشابه با الحاق کریمه، تلاش های دیپلماتیک بسیار بیشتری برای متقاعد کردن سایر کشورها برای پیوستن به ائتلاف تحریم ها مورد نیاز بود. سایر کشورهایی که اهداف سیاست خارجی آنها در تضاد با اهداف اعلام شده ایالات متحده و اتحادیه اروپا است و تحریم ها را پیش بینی می کنند، ممکن است اقدامات مخفیانه تری را برای اجتناب از مجازات هایی که روسیه پرداخت کرده است، در نظر بگیرند. توانایی روسیه برای کاهش برخی از محدودیت‌های تحریم‌ها نیز درس‌هایی برای ایالات متحده، اتحادیه اروپا و شرکای آن دارد. زمانی که کشورها همچنان دست به اقدامات آشکار می زنند، سیاست گذاران باید با توجه به محدودیت ها و این راهکارها، علاوه بر تحریم ها، از ابزارهای سیاستی دیگری نیز برای سرکوب اثرات آن استفاده کنند.

انطباق مشارکت ها (به عنوان مثال، رویکرد “هماهنگی راحتی”) می تواند به مقابله با تحریم ها کمک کند. درجه ای که دولت های تحریم شده موفق به حفظ شرکای خود می شوند ممکن است در توانایی آنها برای مقاومت در برابر تحریم ها تفاوت ایجاد کند. تحمیل تحریم‌های ثانویه در کشورهای شخص ثالث برای تحت فشار قرار دادن تبعیت از تحریم‌های غربی تنها یک ابزار صریح است که ممکن است بر این شراکت‌های سازگار غلبه نکند. بر این اساس، سیاستگذاران ایالات متحده ترکیبی از تحریم‌های ثانویه و محرک‌های مثبت – از جمله منافع مالی و سیاسی – را در کشورهای شخص ثالث با روسیه اعمال می‌کنند که ممکن است برای تشویق مشارکت در تحریم‌ها مناسب‌تر باشد. کشورهای تحریم‌شده می‌توانند با ایجاد مشارکت‌ها، خود را با محدودیت‌های تحریم‌ها وفق دهند، اما دستیابی به دلار آمریکا و ائتلاف‌های تحریمی چندجانبه، مقابله با تحریم‌ها را تقریبا غیرممکن می‌کند.

 

 

نویسنده: خانم گیلیه گلن،  یکی از اعضای ارشد استراتژی، امنیت و امور دولتی در برنامه مطالعات امنیتی در موسسه فناوری ماساچوست و برنامه امنیت بین المللی در دانشگاه هاروارد است

 

 

 

Lawfare منبع: سایت

 

https://www.lawfaremedia.org/article/can-you-sanctions-proof-a-government: