7 ویژگی اقتصاد نوین جهانی

نیروهای بین ‌المللی در حال تغییر شکل دادن به دنیای تجارت هستند، اما در عین حال، فرصت ‌های جدید و زمینه بازی مساوی ‌تری برای شرکت‌ های کوچک ایجاد می شود.

هنگامی که «فیل نایت» ورزشکار آمریکایی، در اواخر دهه 1950 تصمیم به راه ‌اندازی کسب‌وکاری برای فروش کفش ‌های ورزش دو و میدانی با کیفیت بالا  گرفت، ایده درخشانی داشت؛ این که «اگر کفش‌ها در ژاپن ساخته شوند، شرکت رقابتی‌تر خواهد بود.»

این مفهومی بود که او در مقاله ای که در حین تحصیل برای اخذ مدرک MBA خود در دانشگاه استنفورد نوشته شده بود، آن را مورد بررسی قرار داد. با این حال نامه های نایت به سازندگان ژاپنی بی پاسخ ماند. او و مربی‌اش- بیل باورمن- که شریک تجاری او شد، مجبور شدند قبل از این که بتوانند برای تولید طرح‌ های خود  اقدامی انجام دهند، فروش کفش‌های یک برند ژاپنی موجود در بازار را آغاز کنند.

«نایت» و « باورمن» از زمان خود جلوتر بودند. تولید در ژاپن به شرکت آن ها یعنی «نایک» کمک کرد تا به یکی از بزرگ ترین تامین‌ کنندگان کفش های ورزشی در جهان تبدیل شود. 30 سال طول کشید تا بسیاری از شرکت ‌های دیگر، تحت تأثیر قرار گرفتند و برون‌سپاری به یک روش تجاری رایج تبدیل شد در حالی که شرکت‌ های امروزی می‌ توانند تقریباً هر جنبه‌ای از عملکرد خود را برون سپاری کنند – از تولید و خدمات مشتری گرفته تا عملکردهای مدیریتی.

به گفته پروفسور «پیتر لیش» کارشناس تجارت بین المللی در مدرسه کسب و کار UQ، تغییر در الگوهای تولید در حال دگرگون ساختن ماهیت تجارت است. شرکت ‌ها در هر نقطه‌ای در جهان، می‌ توانند از بازار برای خرید و فروش قابلیت ‌های تولیدی استفاده کنند. این کار،  پیامدهایی بر نحوه ساختار شرکت ‌ها دارد. شما می توانید بدون تولید محصول، یک برند معروف جهانی داشته باشید.

در حالی که برون سپاری و تولید در خارج از مرزها یکی از ویژگی های اقتصاد جدید جهانی است، ولی همچنان تولید در داخل مرزها عمومیت دارد. «پروفسور لیش» معتقد است که مفهوم «جهانی سازی» داستان کاملی را درباره آنچه در حال وقوع است بیان نمی کند. در حالی که موانع تجارت و سرمایه گذاری در حال شکستن هستند، ما شاهدیم اقتصادهای با برنامه ریزی متمرکز مانند اتحاد جماهیر شوروی سابق مانند بسیاری از کشورهای دیگر دنیا، به سمت اقتصادهای مبتنی بر بازار حرکت کرده اند.

اکنون بازارهای بیشتری نسبت به قبل وجود دارد، بازارهای بیشتری هم در حال شکل گیری هستند. هنوز بازارهای بیشتری هم  در آینده شکل خواهند گرفت و بازار جهانی برای معاملات بازار مهیا است در عین حال، بازارهای ما بسیار کارآمد هستند.

«پروفسور لیش» می گوید: «بازارهای جدید همیشه در حال ایجاد هستند – در واقع بسیاری از فعالیت های کارآفرینانه مربوط به ایجاد بازارهایی است که قبلاً وجود خارجی نداشتند. به عنوان مثال، آمازون یک بازار جهانی برای تحویل کتاب ایجاد کرد. فیس بوک و سایر سایت ها، بازاری را برای رسانه های اجتماعی ایجاد کردند که قبلاً وجود نداشت.

در عین حال، موانع بر سر راه گسترش تجارت برداشته می شود. ارتباطات و حمل و نقل بهبود یافته، اینترنت، سیستم های پرداخت جهانی جدید و از بین بردن موانع تجاری، همگی مشارکت در تجارت بین المللی را آسان تر می کند. جهان به هم پیوسته تر می شود.»

«پروفسور لیش» همچنین می گوید: شرکت ها باید پیامدهای اقتصاد جدید جهانی را برای فعالیت های خود درک کنند.

وی شرایط مساعدی که حال حاضر برای شرکت های کوچک و متوسط حادث شده را به شرح زیر عنوان کرده است:

  1. گزینه های بیشتر برای تولید

مهم نیست که فرآیند تولید شما چگونه است. این احتمال وجود دارد که همان قابلیت ها در جاهای دیگر هم وجود داشته باشد. از محل ارائه این خدمات مطلع شوید و ببینید چقدر در دسترس هستند. آیا می توانید تولید را برون سپاری کنید و کسب و کار خود را تغییر دهید؟ به خاطر داشته باشید که اغلب بین میل به کنترل تولید و منافع کارآیی یک مبادله وجود دارد. با این حال، برون سپاری تنها گزینه نیست – اشکال جایگزینی از مشارکت اقتصادی بین المللی وجود دارد و بیشتراز این هم ایجاد خواهد شد.

  1. شانس ایجاد بازارهای جدید

اقتصاد جدید جهانی فرصت های زیادی برای ذهن های هوشمند دارد. امروزه معمولاً کمبود سرمایه نیست که مانع از تحقق ایده های مردم می شود. کارآفرینان قدرت ایجاد بازارهای جدید را دارند در حالی که انجام این کار، اغلب به سرمایه گذاری بسیار ناچیزی نیاز دارد.

  1. شرکت های کوچک می توانند بزرگ فکر کنند

موفقیت بین المللی دیگر محدود به تجارت بزرگ نیست.  شرکت های کوچک می توانند به اندازه شرکت های بزرگ بین المللی باشند. در حالی که ما هنوز شرکت‌های چند ملیتی خواهیم داشت، فرصت ‌های بیشتری برای شرکت ‌های کوچک و متوسط ​​شکل خواهد گرفت که خبر خوبی برای اقتصادهای محلی است زیرا آن ها افراد بیشتری را استخدام می‌کنند.

  1. زمین بازی مساوی‌تر

اثر دموکراتیک کننده اقتصاد جدید جهانی به این معنی است که فرصت ها دیگر به فرصت های علم و فناوری محدود نمی شود.  در حالی که پتانسیل توسعه همه جانبه وجود دارد. استفاده بهتر از  امکانات و فرصت ها و انجام کارها به روشی متفاوت   می‌تواند به شرکت ‌ها مزیت رقابتی بدهد. به همین ترتیب، اقتصادهای توسعه ‌یافته دیگر سرمنشاء همه چیزهای نوآورانه نیستند. ایده ‌های روشن می ‌توانند از هر کجای دنیا بیایند.

  1. شبکه ها مهم هستند

شبکه ها به شرکت ها کمک می کنند تا بازار را بشناسند و در بازار شناخته شوند. کسب‌ و کارها باید درک خوبی از شبکه ‌های خود داشته باشند.

  1. فرهنگ، دیگر محدودیت نیست

شرکت‌ ها دیگر مجبور نخواهند بود به یک زبان صحبت کنند و به یک شکل تجارت کنند. در حالی که پیش از این تفاوت ‌های فرهنگی مانعی سر راه کسب‌ و کارها و بخش ‌های تجاری به شمار می آمد. غلبه بر این تفاوت ها،  فراتر از توان شرکت ها نیست. بنابراین، مدیران نباید از نظر فرهنگی کور باشند، در عین حال، نباید از نظر فرهنگی مقید هم باشند.

  1. منطقه ای شدن نه جهانی شدن

صحبت از جهانی‌ سازی می‌تواند گمراه ‌کننده باشد زیرا ارتباطات بین کسب ‌و کارها اغلب در سطح منطقه‌ای رخ می دهد نه در سطوح جهانی. برای مثال شرکت ‌هایی از اتحادیه اروپا هستند که در اتحادیه اروپا تجارت می‌کنند یا شرکت ‌های آمریکای شمالی که فقط در چارچوب پیمان NAFTA (قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی) تجارت می‌کنند. تحقیق در مورد رفتار و الگوهای تجاری۵۰۰ شرکت برتر جهان که توسط مجله فوربس انجام گرفته است ، نشان می دهد منطقه ای شدن در اکثر بخش های صنعت به خوبی مشهود است. چنین ارتباطاتی به دلایل تجاری شکل می گیرند. موافقتنامه های تجارت آزاد ممکن است بعدها منعقد شود، اما تنها زمانی محقق می شود که ارتباطات اولیه توسط شرکت ها ایجاد شده باشد.

«پروفسور لیش» در پایان می افزاید: بین ‌المللی‌ سازی تولید، اقتصاد مدرن جهان را بازتعریف می‌کند و امکانات جدیدی را به شرکت‌ ها ارائه می‌دهد. در این دنیای جدید، کسب و کارها در شرایط برابرتری به رقابت خواهند پرداخت.

شرکت ‌های هوشمند از ایده ‌های خود برای به دست آوردن مزیت رقابتی استفاده می‌کنند و محدودیت‌ های سنتی مانند اندازه یا بخش، آن ها را متوقف نمی‌کند. بازار جهانی معاملات بازار یکی از ویژگی ‌های تعیین‌ کننده اقتصاد جهانی مدرن ما است.

 


مأخذ: https://business.uq.edu.au/