کاهش نرخ تورم در ایالات متحده تا حدودی فشار بر خانوارها را کاهش می دهد

کریستوفر راگابر

تورم در ایالات متحده در ماه گذشته مجدداً کاهش یافت و این نشان می‌دهد که افزایش قیمت‌ها علیرغم فشارهایی که همچنان بر خانوارهای آمریکایی وارد می‌کنند، در حال کاهش است.

دولت روز سه‌شنبه اعلام کرد که قیمت‌های مصرف‌کننده در نوامبر نسبت به سال گذشته ۷.۱ درصد افزایش یافته است. این میزان نسبت به 7.7 درصد در اکتبر و اوج اخیر 9.1 درصد در ژوئن به شدت کاهش یافته است. این پنجمین کاهش متوالی بود.

اندازه گیری از ماه به ماه تصویری به‌روزتر به دست می‌دهد، شاخص قیمت مصرف‌کننده تنها 0.1 درصد افزایش یافت و به اصطلاح تورم اصلی، که هزینه های بی ثبات غذا و انرژی را حذف می کند و فدرال رزرو به دقت آن را دنبال می کند، در مقایسه با سال قبل به 6 درصد کاهش یافت. از اکتبر تا نوامبر، قیمت‌های اصلی 0.2 درصد افزایش یافت که ملایم‌ترین افزایش از آگوست 2021 است.

در مجموع، آخرین ارقام قوی‌ترین شواهد تا به امروز را ارائه می‌دهند که نشان می‌دهد تورم در ایالات متحده به طور پیوسته از شتاب قیمت‌ها که برای اولین بار حدود 18 ماه پیش رخ داد و در اوایل سال جاری به بالاترین حد چهار دهه گذشته رسید، کاهش می‌یابد.

قیمت بنزین از اوج تابستان خود کاهش یافته است. هزینه های خودروهای دست دوم، مراقبت های بهداشتی، کرایه خطوط هوایی و اتاق های هتل نیز در ماه نوامبر کاهش یافت. قیمت مبلمان و برق هم همین طور. هزینه‌های مسکن افزایش یافت، اگرچه بسیاری از این داده‌ها هنوز نشان‌دهنده معیارهای زمان واقعی نیست که کاهش قیمت خانه و اجاره آپارتمان را نشان می‌دهد. قیمت مواد غذایی همچنان یک نقطه مشکل است. آن ها از اکتبر تا نوامبر 0.5٪ افزایش یافتند و در مقایسه با یک سال قبل 12٪ افزایش داشتند.

این افزایش قیمت باعث شده است که بسیاری از آمریکایی ها برای تهیه غذا با مشکل مواجه شوند. در فونیکس، صف‌های طولانی در بانک غذای سنت مری وجود دارد که در ماه گذشته وعده‌های غذایی روز شکرگزاری را برای ۱۹۰۰۰ خانواده در سراسر آریزونا فراهم کرد.

رزا داویلا، یک مادر مجرد بیکار، در مورد سه نوجوان خود در حالی که روز سه شنبه در صف انتظار بسته بودند، گفت: «آن ها در تمام طول روز در حال خوردن تنقلات و گرانولا هستند. بانک مواد غذایی واقعاً مسائل را برای ما حل می کند.»

آلما کوینترا که در ماشینش منتظر بود، گفت که حتی با وجود کار تمام وقت همسرش به عنوان نقاش خانه، آن ها مجبورند ماهی دو یا سه بار به بانک مواد غذایی مراجعه کنند تا سه فرزند در سن مدرسه خود را به اندازه کافی تغذیه کنند.

او گفت: «قیمت‌های بالا واقعاً بر ما تأثیر گذاشته است – اجاره، قبوض و به‌ویژه غذا».

جری براون، سخنگوی سنت مری، گفت که محل اصلی بانک غذا در فونیکس هفته گذشته بسته‌هایی را بین 4717 خانواده توزیع کرد که 63 درصد نسبت به هفته مشابه سال قبل افزایش داشت.

اقتصاددانان می گویند آخرین ارقام تورم، با این حال، احتمال کاهش اندکی در ماه های آینده را نشان می دهد.

بیل آدامز، اقتصاددان ارشد Comerica Bank گفت: «تورم در سال 2022 وحشتناک بود، اما چشم انداز سال 2023 بسیار بهتر است. زنجیره‌های تأمین بهتر کار می‌کنند، موجودی‌های تجاری بالاتر است و به اکثر کمبودهایی که باعث افزایش تورم در سال 2020 شد، پایان می‌دهد.

رئیس جمهور جو بایدن گزارش تورم را «خبر خوشایند برای خانواده ها در سراسر کشور» خواند و خاطرنشان کرد که قیمت های پایین تر خودرو و اسباب بازی باید به نفع خریداران تعطیلات باشد. با این حال، بایدن اذعان داشت که تورم ممکن است تا پایان سال آینده به «سطح نرمال» بازگردد.

یکی از نشانه‌های پیشرفت در ارقام نوامبر این بود که قیمت خودروهای جدید از اکتبر کاهش نیافت. به طور متوسط، خودروهای جدید هنوز 7.2 درصد گران تر از سال گذشته هستند. اما این نسبت از جهش سالانه 13.2 درصدی در آوریل که بالاترین رکورد در سال 1953 بود، کمتر است.

کاهش قیمت خودروهای جدید نشان می‌دهد که چگونه غوغای زنجیره تأمین، که برای اکثر کالاها باز شده، برای نیمه‌رساناها و سایر قطعات کلیدی خودرو نیز کاهش می‌یابد. اقتصاددانان می گویند که این امر باید خودروسازان را قادر سازد تا تولید خود را افزایش دهند و به خریداران عرضه گسترده ای از وسایل نقلیه بدهد.

همچنین نشان می‌دهد که افزایش شدید نرخ بهره فدرال رزرو، که وام‌گیری برای خانه‌ها، خودروها و کارت‌های اعتباری را گران‌تر کرده است، شروع به کاهش تقاضا و محدود کردن توانایی دلالان خودرو برای دریافت هزینه بیشتر کرده است.

وال استریت از داده‌های تورم بهتر از حد انتظار استقبال کرد و حمایت بیشتری از فدرال رزرو برای کند کردن و توقف احتمالی افزایش نرخ بهره تا اوایل سال آینده فراهم کرد.

در روز چهارشنبه، فدرال رزرو به طور گسترده ای انتظار می رود که نرخ بهره خود را نیم واحد افزایش دهد که هفتمین افزایش آن در سال جاری است. این حرکت به دنبال چهار افزایش سه چهارم امتیازی متوالی خواهد بود. افزایش نیم واحدی نرخ بهره کوتاه مدت کلیدی فدرال رزرو را در محدوده 4.25 تا 4.5 درصد قرار می دهد که بالاترین میزان در 15 سال گذشته است.

این افزایش باعث افزایش بیشتر نرخ وام برای مصرف کنندگان و مشاغل خواهد شد. اقتصاددانان هشدار داده اند که در ادامه کاهش اعتبار برای مبارزه با تورم، فدرال رزرو احتمالا در سال آینده باعث رکود خواهد شد.

جیم بیرد، اقتصاددان در مشاوران مالی پلانت موران گفت: «شواهد روزافزونی وجود دارد که بدترین ترس از تورم ممکن است در آینه عقب باشد. در افق پتانسیل یک رکود است – خطر بعدی در مسیری که سیاستگذاران برای هدایت اقتصاد در اطراف یا به طور بالقوه از آن نیاز دارند.»

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، گفته است که برای درک بهتر مسیر احتمالی تورم، روند قیمت ها را در سه دسته جداگانه دنبال می کند: کالاها، به استثنای هزینه های ناپایدار مواد غذایی و انرژی. مسکن که شامل اجاره بها و هزینه مالکیت خانه می شود. و خدماتی به استثنای مسکن، مانند بیمه خودرو، خدمات حیوانات خانگی و آموزش.

پاول در سخنرانی دو هفته پیش در واشنگتن خاطرنشان کرد که در کاهش تورم در کالاها و مسکن پیشرفت هایی حاصل شده است، اما در اکثر خدمات چنین نیست. برخی از این روندها به داده های ماه گذشته نیز کشیده شد، به طوری که قیمت کالاها، به استثنای مواد غذایی و انرژی، 0.5 درصد از اکتبر تا نوامبر کاهش یافت که دومین افت ماهانه متوالی است.

هزینه های مسکن که نزدیک به یک سوم شاخص قیمت مصرف کننده را تشکیل می دهد، همچنان در حال افزایش است. اما اندازه‌گیری‌های بی‌درنگ اجاره آپارتمان و قیمت خانه‌ها پس از ثبت شتاب قیمت‌ها در اوج همه‌گیری شروع به کاهش کرده‌اند. پاول گفت که این کاهش ها احتمالاً در سال آینده در داده های دولت ظاهر خواهد شد و باید به کاهش تورم کلی کمک کند.

در نتیجه، بیشترین تمرکز پاول بر روی خدمات بوده است، که به گفته او احتمالاً به طور مداوم بالا خواهد ماند. تا حدی به این دلیل است که افزایش شدید دستمزدها به عامل اصلی تورم تبدیل شده است. شرکت‌های خدماتی، مانند هتل‌ها و رستوران‌ها، به‌ویژه نیروی کار زیادی دارند. و با رشد متوسط دستمزدها با 5 تا 6 درصد در سال، فشارهای قیمتی همچنان در آن بخش از اقتصاد افزایش می یابد.

کسب‌وکارهای خدماتی تمایل دارند برخی از هزینه‌های نیروی کار بالاتر خود را با دریافت هزینه بیشتر به مشتریان خود منتقل کنند و در نتیجه تورم را تداوم بخشند. دستمزد بالاتر همچنین باعث افزایش هزینه های مصرف کننده می شود که به شرکت ها اجازه می دهد قیمت ها را افزایش دهند.

قیمت بسیاری از خدمات در ماه نوامبر افزایش یافت. خدمات دندانپزشکی فقط 1.1 درصد نسبت به اکتبر افزایش یافت و 6.4 درصد پرهزینه تر از سال قبل است. قیمت رستوران ها 0.5 درصد افزایش یافت. آن ها 8.5 درصد بیشتر از سال قبل هستند.

قیمت بیمه خودرو در ماه نوامبر 0.9 درصد افزایش یافت و 13.4 درصد گرانتر از سال قبل است. میانگین هزینه تعمیر خودرو در ماه گذشته 1.3 درصد و نسبت به سال گذشته 11.7 درصد افزایش یافته است.

با این حال، حتی در خدمات، به استثنای مسکن، نشانه هایی از کاهش قیمت ها وجود داشت. به عنوان مثال، هزینه کرایه اتومبیل، کرایه خطوط هوایی و قیمت هتل ها در ماه نوامبر کاهش یافت.

به طور کلی، معیاری که خدمات را به استثنای اجاره تقریبی می‌کند، در ماه نوامبر بدون تغییر باقی ماند، پس از کاهش 0.1 درصدی در اکتبر. این شاخص در آوریل و ژوئن امسال 1.1 درصد افزایش یافته بود.


مأخذ: www.apnews.com