چرا قیمت نفت در حال افزایش است؟

چرا قیمت نفت در حال افزایش است؟

 

نویسنده: وین دوگان یکی از همکاران مشاور فوربس است. برگرفته از سایت فوربس.

28 سپتامبر 2023

 

علیرغم تلاش‌های فدرال رزرو برای مهار تورم در سال 2023، آمریکایی‌ها در پاییز امسال فشاررا در پمپ بنزین ها  احساس خواهند کرد.

قیمت نفت خام برنت در سه ماه گذشته بیش از 30 درصد افزایش یافته است و در حال حاضر نزدیک به 93 دلار در هر بشکه معامله می شود، سطحی که از نوامبر 2022 مشاهده نشده است. قیمت بنزین نیز از همین روند پیروی کرده و نسبت به سال گذشته 13.6 سنت در هر گالن افزایش یافته است. طبق گفته GasBuddy، میانگین 3.80 دلار در هر گالن است.

شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده (CPI) که یک قرائت تورم محبوب است، در ماه اوت 0.6 درصد به صورت ماهانه جهش کرد و افزایش قیمت انرژی تا حد زیادی مقصر بود. قیمت انرژی در ماه آگوست 5.6 درصد به صورت ماهانه افزایش یافت، در حالی که قیمت بنزین 10.6 درصد نسبت به جولای افزایش یافت.

با توجه به اینکه نرخ بهره در بالاترین سطح خود در 22 سال گذشته قرار دارد و جروم پاول، رئیس فدرال رزرو ایالات متحده، پیشرفت ثابتی را در مورد تورم اعلام می کند، آمریکایی ها ممکن است به طور قابل درک از اینکه قیمت سوخت به طور پیوسته بالاتر رفته است، ناامید شده اند. روندهای جهانی انرژی حاکی از افزایش قیمت نفت است و برخی از تحلیلگران پیش بینی می کنند که نفت خام برنت به

بزودی از 100 دلار در هر بشکه عبور خواهد کرد.

تولیدکنندگان پیشرو جهانی نفت، عربستان سعودی و روسیه، هر دو متعهد به کاهش تولید و کاهش ذخایر جهانی نفت هستند. تقاضای حمل و نقل در چین در سال 2023 با بازگشایی کامل دومین اقتصاد بزرگ جهان از قرنطینه های همه گیر افزایش یافته است.

در ایالات متحده، پیش‌بینی‌های اقتصاددانان از رکود اقتصادی ناشی از سیاست‌های پولی تهاجمی فدرال رزرو محقق نشد. در عوض، یک اقتصاد پر رونق تقاضای انرژی را افزایش داده است. متأسفانه، شرکت‌های نفت و گاز ایالات متحده اکنون مانند گذشته در افزایش تولید خود تردید دارند، زیرا تحت تأثیر مازاد عرضه گذشته قرار گرفته‌اند.

 

 

کاهش تولید اوپک

شاید بزرگترین عامل افزایش قیمت نفت، کاهش عرضه توسط روسیه و سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) باشد.

در 5 سپتامبر، عربستان سعودی اعلام کرد که کاهش تولید 1 میلیون بشکه در روز خود را حداقل تا پایان سال تمدید خواهد کرد. روسیه اعلام کرده است که تولید خود را تا 31 دسامبر 300000 بشکه در روز کاهش خواهد داد.

قیمت های بالاتر نفت به این معنی است که روسیه و اوپک بشکه های کمتری نفت صادر می کنند اما در هر بشکه که می فروشند سود بیشتری کسب می کنند.

نفت بزرگترین محرک اقتصاد روسیه است و جنگ مستمر مسکو با اوکراین فشار زیادی بر مالی روسیه وارد می کند. کشورهای گروه 7 از جمله کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا، ایالات متحده و اتحادیه اروپا، در واکنش به جنگ اوکراین، سقف قیمتی 60 دلاری را برای واردات نفت خام از روسیه تعیین کردند.

این سقف قیمت، حمل و نقل و بیمه‌گران غربی را از حمل و نقل نفت روسیه با قیمت بالای 60 دلار منع می‌کند و برای روسیه حدود 100 میلیارد دلار از درآمد نفتی زیان وارد کرده است. با این حال، هر چه قیمت‌های بین‌المللی نفت افزایش یابد، روسیه بیشتر می‌تواند آن درآمد از دست رفته را با فروش نفت خام به مشتریان آسیایی جبران کند.

عربستان سعودی انگیزه های خاص خود را برای افزایش قیمت نفت دارد. بلومبرگ اکونومیکس اخیراً تخمین زده است که عربستان سعودی ممکن است برای تأمین مالی پروژه‌های دولتی جاه‌طلبانه ولیعهد محمد بن سلمان، مانند ساخت شهر آینده‌نگر 500 میلیارد دلاری نئوم، به قیمت نفت نزدیک به 100 دلار در هر بشکه نیاز داشته باشد.

در آمریکا، رئیس استراتژی سرمایه گذاری پیش بینی می کند که قیمت جهانی نفت در آینده با فشار صعودی روبرو خواهد شد.

چاودوری می‌گوید: “تولیدکننده نوسانی اوپک متعهد به افزایش قیمت نفت است تا بودجه مالی خود را متعادل کند و تلاش‌های متنوع‌سازی خود را از طریق صندوق چشم‌انداز 2030 تأمین مالی کند”».

“روسیه همچنین متعهد شد به کاهش 300 هزار بشکه‌ای در روز در ماه آینده ادامه دهد و کاهش بیشتر اوپک پلاس را به بالای 3.5 میلیون بشکه در روز برساند که نشان‌دهنده اتحاد بیشتر تولیدکنندگان بزرگ غیرآمریکایی برای حفظ بازار است”..

روند تقاضا قوی است

از نظر تاریخی، تقاضای نفت و رشد اقتصادی ایالات متحده به شدت همبستگی دارند و اقتصاد ایالات متحده بسیار بهتر از آنچه اکثر اقتصاددانان تاکنون در سال 2023 پیش بینی کرده بودند، عمل کرده است.

پس از آن که کمیته بازار آزاد فدرال  در نشست ماه سپتامبر خود لحنی تندروانه اتخاذ کرد و تأکید کرد سرمایه گذاران باید برای مدت طولانی تری بالاتر از نرخ بهره باقی بمانند و پیش بینی یک افزایش دیگر نرخ بهره را تا پایان سال پیش بینی می کنند، قیمت نفت خام از بالاترین سطح اخیر خود عقب نشینی کرد.

امسال با این حال، تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در سه ماهه دوم 2.1 درصد رشد کرد و پیش بینی رشد تولید ناخالص داخلی تمام سال خود را از 1 درصد در سال 2023 و 1.1 درصد در سال 2024 به ترتیب به 2.1 درصد و 1.5 درصد افزایش داد.

بلانچ می گوید بسیاری از ضعف های اقتصادی چین در بخش املاک و مستغلات و صنعت است. متأسفانه، لغو قرنطینه‌های کوید 19 در چین در سال جاری باعث رونق خدمات و صنایع مسافرتی این کشور شده است که مصرف سوخت حمل‌ونقل را افزایش می‌دهد.

بلانچ می‌گوید: «در حالی که فعالیت‌های صنعتی و املاک ضعیف هستند، روند حمل‌ونقل در چین نسبتاً مثبت است و سهمیه‌های صادرات سوخت نفت را پایین نگه می‌دارد و بازارهای محصولات آسیایی را نسبتاً فشرده نگه می‌دارد».

او می گوید واردات نفت خام چین در ماه اوت به رکورد 12.4 میلیون بشکه در روز رسید و عرضه بین المللی را کاهش داد.

بلانچ می‌گوید: «اگر اوپک پلاس ادامه کاهش عرضه را تا پایان سال در مقابل پس‌زمینه تقاضای مثبت آسیا حفظ کند، اکنون بر این باوریم که قیمت نفت برنت می‌تواند تا قبل از سال ۲۰۲۴ به بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه برسد».

 

کاهش تعداد دکل های آمریکایی

در گذشته، شرکت‌های نفتی ایالات متحده با سرمایه‌گذاری تهاجمی برای افزایش تولید نفت به افزایش قیمت نفت و عرضه‌های محدود واکنش نشان دادند. این بار به نظر می رسد که آنها رویکرد بسیار محتاطانه تری در پیش گرفته اند. تعداد سکوهای نفتی فعال ایالات متحده در هفته منتهی به 22 سپتامبر هشت سکو کاهش یافت و به 507 سکو رسید که پایین ترین میزان از فوریه 2022 است.

در زمانی که قیمت نفت خام نزدیک به بالاترین حد خود در 10 ماه گذشته است، تعداد کل دکل های حفاری ایالات متحده اکنون 18 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

در دوران رونق قبلی بازار نفت، شرکت‌های نفتی رشد تولید را به هر قیمتی در اولویت قرار می‌دادند و اغلب برای تامین هزینه‌های حفاری خود، بارهای بدهی زیادی را متحمل می‌شدند. هنگامی که قیمت نفت در سال 2014 و بار دیگر در سال 2020 در طول همه‌گیری کووید-19 کاهش یافت، موجی از شرکت‌های نفتی که بیش از حد اهرم داشتند، از بین رفتند. به نظر می رسد این بار سرمایه گذاران و مدیران نفتی رویکردی محتاطانه و محتاطانه در قبال افزایش قیمت ها اتخاذ کرده اند.

به دنبال نفت

، با نگاهی به آینده، پالایشگاه‌های نفت آمریکا انتظار دارند برای هفته منتهی به 29 سپتامبر حدود 1.7 میلیون بشکه در روز ظرفیت پالایشی آفلاین داشته باشند و انتظار می‌رود این ظرفیت آفلاین برای هفته منتهی به 6 اکتبر به 1.9 میلیون بشکه در روز افزایش یابد. با توجه به کاهش تعداد دکل‌ها و پالایشگاه‌های آفلاین، رانندگان آمریکایی ممکن است در آینده نزدیک آرامش چندانی در پمپ دریافت نکنند.

جک جاناسیویکز، مدیر پورتفولیو و استراتژیست اصلی سبد سهام میگوید قیمتهای بالاتر نفت میتواند  ،  ریسک بزرگی برای بازار سهام ایجاد کند.

“هوشیاری ضروری است، زیرا افزایش سریع به 100 دلار در هر بشکه می‌تواند برای دارایی‌های ریسکی مشکل ایجاد کند. در چشم‌انداز مالی، قیمت‌های بالاتر نفت در حال حاضر در صدر فهرست ریسک‌های کلیدی است که نیازمند توجه دقیق است.

رای دهندگان به دولت بایدن می نگرند تا قیمت های فزاینده نفت و گاز را تحت کنترل درآورد، اما بایدن احتمالاً در واکنش خود با دقت عمل می کند. اداره اطلاعات انرژی تخمین می زند که تولید نفت ایالات متحده در سال 2023 به رکورد 12.8 میلیون بشکه در روز خواهد رسید و بایدن تغییرات آب و هوایی و محیط زیست را محور اصلی برنامه سیاسی خود قرار داده است.

بایدن قبلاً در سال 2022 در پاسخ به حمله روسیه به اوکراین مجوز انتشار روزانه یک میلیون بشکه نفت از ذخایر استراتژیک نفت آمریکا را صادر کرده بود. با این حال، دولت در سپتامبر 2023 ممنوعیت جدیدی برای حفاری در بیش از 13 میلیون هکتار از ذخایر ملی نفت فدرال آلاسکا برای حفاظت و حفظ منطقه اعلام کرد.