استعداد، بحران انرژی بعدی است.

در سال های پیش رو، جهان تشنه انرژی بیشتر و نه کمتر خواهد بود – انرژی مقرون به صرفه، فراوان، قابل اعتماد و پاک تر. این کارهایی است که ما می توانیم در مورد آن انجام دهیم:

میلیاردها دلار سرمایه در دسترس خواهد بود و مشوق های مالیاتی دولت، اعتبارات کربنی جذاب و یارانه ها به افزایش تولید انرژی ادامه خواهند داد. اما هیچ یک از این ها بدون عرضه پایدار رهبران جدید به عرضه بیشتر تبدیل نمی شود.

این رهبری آینده نگر است که باعث تمایز و ایجاد مزیت در بازار می شود. رقابت واقعی انرژی در دهه آینده برای سرمایه یا مشتریان نخواهد بود، بلکه برای رهبران خواهد بود.

منابع سنتی استعداد نفت و گاز -یعنی مهندسان و زمین شناسان آموزش دیده- در حال خشک شدن هستند. رکودهای متوالی نفت و گاز کسری رهبری را ایجاد کرده است و بچه‌های پر رونق شروع به خروج از صنعت کرده‌اند.

در انرژی‌های تجدیدپذیر، شرکت‌ها سریع‌تر از عرضه رهبران می‌توانند رشد کنند و آن ها را مجبور می‌کند در رقابت برای حفظ و توسعه استعدادها تخیل ویژه داشته باشند.

ما معتقدیم که بدون پارادایم جدید رهبری و استراتژی استعداد مرتبط با آن، این بحران جهانی انرژی هرگز حل نخواهد شد. علاوه بر این، عطش پرخاشگر جهان برای انرژی قابل اعتماد، مقرون به صرفه، فراوان و پاک ممکن است هرگز به طور کامل برطرف نشود. خطرات در جنگ استعدادها هرگز بالاتر از این نبوده است.

بر اساس تجربه خود، ما مجموعه‌ای از پیشنهادات و ملاحظات عملی را برای کمک به شرکت‌های انرژی ارائه می‌کنیم تا جایگاه خود را بسازند و با چالش استعدادها روبرو شوند.

شرکت های انرژی باید برای بحران استعدادها برنامه ریزی کنند:

مانند عرضه انرژی، محدودیت‌هایی در عرضه رهبران دقیقاً در زمانی که تقاضا در حال افزایش است، وجود دارد. در بخش نفت و گاز، مدیران اجرایی و مدیران ارشد بیشتری تصمیم به بازنشستگی می‌گیرند، زیرا ارزش سهام از سال 2020 بهبود یافته است، و با این حال دیگر رهبران بالقوه از ورود به صنعتی که یک صنعت منفور و تحت هجوم هر روزه وجود آن را زیر سؤال می‌برد، خودداری کردند.

در انرژی‌های تجدیدپذیر، استارت‌آپ‌ها، تأمین‌کنندگان سرمایه و شرکت‌های سهام خصوصی، عرضه عمومی اولیه و شرکت‌های در مراحل اولیه، همگی در تلاش هستند تا صندلی‌های هیأت‌مدیره و تیم‌های مدیریتی را پر کنند. جنگ برای استعدادها در انرژی های تجدید پذیر به سطوح بی سابقه ای رسیده است.

همه شرکت های انرژی باید برنامه ریزی برای بحران استعدادهای آینده را آغاز کنند. تعداد و عرضه به تنهایی اولین مشکل است. رهبران جدید در انرژی‌های تجدیدپذیر و نفت و گاز باید ابزار مهارت‌های خود را عمیق‌تر کنند، زیرا مشاغل آن ها به طور فزاینده‌ای دشوار و پیچیده‌تر می‌شود.

در سال 2021، ما چهار ویژگی «رهبر انرژی جدید» را برای مقابله با افزایش تقاضاها و پیچیدگی‌های مسؤولیت‌هایشان در آن زمان توصیه کردیم:

  • ذهنیت فعال داخلی را در پیش می گیرد
  • تعامل و ارتباط با ذی­نفعان دارای مهارت های دیپلماتیک
  • از هدف و معنای کار خود در ارائه انرژی مقرون به صرفه، فراوان و قابل اعتماد به جهان دفاع می کند.
  • در دنیایی که شفافیت و اعتماد بیشتری را می طلبد، فروتنی جدیدی در مورد روش های جدید عملکرد، نوآوری و برقراری ارتباط ایجاد می کند.

پیچیدگی رو به رشد در هر مسیری وجود دارد: پیچیدگی استراتژیک، پیچیدگی دیجیتال، پیچیدگی عملکردی و پیچیدگی تنوع.

بنابراین، در مجموع، ما سه ویژگی دیگر را که برای رهبری در انرژی امروز و دهه آینده حیاتی است، اضافه می کنیم:

اول، یک مهارت دیجیتال، که رهبران را قادر می‌سازد تا به چالش‌های عرضه و انتشار آسان‌تر و کارآمدتر رسیدگی کنند.

دوم، چابکی که آن ها را قادر می‌سازد تا تقاضای متعادل‌تر برای انرژی پاک‌تر و امنیت انرژی، دسترسی به انرژی و مقرون به صرفه بودن انرژی و طیف کامل انتظارات ذی نفعان را برآورده کنند.

سوم، تعهد به مضاعف کردن شمول و تنوع -به ویژه تنوع تجربی- که نوآوری و عملکرد را افزایش می دهد.

چگونه به بحران استعداد انرژی پاسخ دهیم:

ما توصیه های خاصی در پاسخ به سه روندی که در صنعت می بینیم داریم:

  1. تقاضا برای انرژی بیشتر نیاز به عرضه جدید رهبران دارد

حمایت از معنا و هدف کار در هر دو بخش نفت و گاز و انرژی های تجدیدپذیر را افزایش دهید.

ضمن تأیید سوگیری برای توسعه و ارتقای رهبران داخلی، رفتن انتخابی به خارج از صنعت را برای تقویت مجدد فرهنگ ها و ایجاد تنوع تجربی بیشتر در نظر بگیرید.

ایجاد فرهنگ‌های فراگیر، الگوبرداری‌شده توسط رهبران و همسو با سیستم‌های عامل و فرآیندهایی که کارکنان را درگیر می‌کند، جریان آزاد نوآوری را تقویت می‌کند و به نوبه خود، محیطی جذاب برای پیوستن افراد خارجی ایجاد می‌کند.

هیأت‌های نفت و گاز باید در مورد افزودن صداهای مختلف تخصص انرژی (مثلاً اقلیم‌شناسان و رهبران «انرژی‌های نو») تأکید داشته باشند. هیأت‌های انرژی‌های تجدیدپذیر باید اضافه کردن صداهایی از نفت و گاز را در نظر بگیرند که مسائل عملیاتی، نظارتی، زمین/NIMBY و طرز فکر ایمنی لازم را به همراه دارند.

  1.  مشاغل انرژی سخت تر و پیچیده تر هستند
  • تمرکز مجدد بر آموزش داخلی و توسعه رهبران با پتانسیل بالا برای خارج شدن از تخصص فوق العاده، از جمله تکالیف چرخشی دقیق تر در طیف وسیعی از عملکردها.
  • صرف‌نظر از نقش‌های عملکردی، مطمئن شوید که پتانسیل‌های بالا در پیچیدگی‌های استراتژیک ریشه دارند و همه رهبران تخصص دیجیتالی خود را تقویت می‌کنند.
  1.  چالش استعداد تبدیل به یک بازی حاصل جمع صفر شده است، یک پیشنهاد: «حالا یا هرگز»

به افسران ارشد منابع انسانی مأموریت و قدرت و اختیار استراتژیک بدهید تا ابتکارات توسعه رهبری و کسب استعداد را با نیازهای کسب و کار هماهنگ کنند.

  • هیأت ها باید اصرار داشته باشند که مدیران عامل و افسران تعیین شده به طور مداوم در مورد استراتژی های رهبری و استعداد خود در حال به روز رسانی هستند.

در سال‌های پیش رو، میلیاردها دلار سرمایه و سایر مشوق‌ها تولید انرژی را افزایش می‌دهند، اما هیچ کدام از این ها بدون رهبری جدید به عرضه بیشتر منجر نمی‌شود.

همان طور که امروز باید درختان را بکاریم تا سایه فردا را فراهم کنیم، به رهبرانی آینده‌نگر نیز نیاز داریم تا مزیت‌های بازار انرژی آینده را ایجاد کنند.

این مقاله خلاصه‌ای از یک مطالعه در سال 2022 است که توسط Heidrick & Struggles بر اساس مصاحبه با 11 مدیر عامل از هر دو صنعت نفت و گاز و انرژی‌های تجدیدپذیر/انرژی‌های نو انجام شده است.


مأخذ: www.weforum.org