7 بهترین کتاب اقتصاد در سال 2022؛ بیاموزید که اقتصاد در جامعه و زندگی روزمره چگونه عمل می کند.

اقتصاد و چگونگی تأثیر آن بر خانواده‌ها امروز یک موضوع داغ است، زیرا تورم و نرخ‌های بهره بالا بر اخبار در ایالات متحده حاکم است و به عنصری کلیدی در انتخابات میان‌دوره‌ای تبدیل شده است. در بریتانیا، اقتصاد در قلب مشکلاتی است که این کشور جزیره‌ای و امپراتوری سابق که از سومین نخست‌وزیر خود در سال 2022 استقبال کرد، گرفتار شده است.

با خواندن فهرست هفت کتاب برتر ما که اقتصاد را پوشش می‌دهند، دیدگاه‌های متنوع و عمیقی در مورد نحوه عملکرد این علم در زندگی روزمره پیدا خواهید کرد.

در کتاب «پول جدی»، بهترین کتاب کلی ما، کارولین نولز، جامعه‌شناس، شما را در محله‌های پایتخت می‌برد و داستان‌هایی از نحوه زندگی و کار افراد فوق‌ثروتمند را بیان می‌کند. چگونه پول خود را خرج می کنند، ازدواج می کنند و طلاق می گیرند و چرا لندن یکی از بهترین مکان ها برای کسانی است که قصد دارند پول را از مقامات پنهان کنند. تایمز لندن این کتاب را «قصه‌های کانتربری روز آخر» نامید.

یکی دیگر از مطالب جالب کتاب «When McKinsey Comes to Town» نوشته والت بوگدانیچ و مایکل فورسایت است که در مورد این شرکت مشاور معتبر و قدرتمند تحقیق می کند و نشان می دهد که کجا نتوانسته است به شهرت استرلینگ خود که به دقت پرورش یافته است، عمل کند.  روزنامه نگاران تحقیقی نیویورک تایمز به تفصیل توضیح می دهند که چگونه مک کینزی گاهی اوقات برای طرف های مخالف کار می کند، بدون این که تضاد منافع آشکار خود را آشکار کند و به مشتریان خود توصیه هایی ارائه می دهد که می تواند به نتایج ناامن منجر شود.

هلن تامپسون، اقتصاددان سیاسی دانشگاه کمبریج، سر و صدایی را برای کتاب «بی نظمی: روزگار سخت در قرن بیست و یکم» ایجاد کرده است، که به دلایل بی ثباتی جهان می پردازد. در گفتار او، این لرزش با ژئوپلیتیک، که بر انرژی متمرکز است، گره خورده است. اقتصاد؛ و نحوه کار و تعامل دموکراسی های قدرتمندترین کشورها.

Serious Money: Walking Plutocratic London

پوشش افراد فوق‌ثروتمند به ندرت واقعیت زندگی روزمره آن ها را آشکار می‌کند -خانه‌ها و قایق‌های فوق‌العاده‌شان، مدارسTony که در آن‌ها تحصیل می‌کنند، عضویت‌شان در کلوپ‌های انحصاری، ماجراجویی‌های مسافرتی، و سهولت و مزایایی که بسیار زیاد است. در اینجا کتابی وجود دارد که این را به شما نشان می دهد. این به ویژه در حال حاضر مهم است، زیرا ثروتمندترین نخست وزیر بریتانیا (حداقل در دوران مدرن)، ریشی سوناک، یک بانکدار سرمایه گذاری سابق و همسرش، آکشاتا مورتی، وارث فناوری که گفته می شود ثروتمندتر از پادشاه چارلز سوم است، این کار را انجام می دهند.

در کتاب «پول جدی»، نویسنده و استاد جامعه‌شناسی، کارولین نولز، به لطف مصاحبه با  کارکنان پشتیبانی و مشاوران، شما را به یک قدم زدن آرام و رضایت‌بخش در لندن فوق‌العاده ثروتمند می‌برد. در زمینه اسناد پاناما و اسناد پارادایس، که هر دو نهادهای فراساحلی مورد استفاده نخبگان جهانی را نشان می‌دهند، نولز می‌نویسد: «لندن در سطح بین‌المللی به دلیل تخصصش در پنهان کردن پول مشهور است.» او استاد سابق گلداسمیتز و اکنون استاد دانشگاه کوئین مری، هر دو دانشگاه لندن، و نویسنده کتاب «فلیپ فلاپ: سفری در پس‌زمینه‌های جهانی‌سازی» و یکی از نویسندگان کتاب «هنگ کنگ: زندگی مهاجران، مناظر و سفرها» است. .

این کتاب دارای نقشه‌های محله‌های لندن و داستان‌هایی از 43 نفر است که همگی ناشناس باقی مانده‌اند و نام مستعار به آن ها داده شده است. آن ها عبارتند از: پسر، یک کارآفرین جوان و صاحب یک بار در شوردیچ، محله ای مدرن در مجاورت شهر، وال استریت لندن؛ Quant، یک الگوریتم نویس برای یک بانک؛ کیک، بانکدار سابق و فروشنده سهام خصوصی متخصص در فین تک. باتلر، ساقی که در برخی از ثروتمندترین خانوارهای لندن کار کرده است. ژورنو، روزنامه نگار روسی و وقایع نگار کارآفرینان نامرئی روسی لندن؛ واکر، کارمند دفتر خانواده که در خدمات خانگی و خانوادگی کار می کند. پالاس، مادری در ناتینگ هیل، که از طبقه اشراف زمین دار می آید و کارهای داوطلبانه انجام می دهد. پرستار بچه، زن جوانی که زندگی در یک روستای  پر رفت و آمد را توضیح می دهد. و Traveller، که سفرهای لوکس غیرمعمول و تجربه سفر را برای مشتریان بسیار ثروتمند سازماندهی می کند.

نولز پس از مشاهده تظاهرات در خارج از سفارت عربستان، خاطرنشان می کند: «در لندن، ظاهراً هرگز بیش از شش فوت با موش فاصله ندارید، در میفر [پولدار]، به ندرت از نقض حقوق بشر دور هستید». داستان دیگری از یک طلاق در لندن حکایت می کند که در آن همسر سابق که به زودی تبدیل به یک مدل سابق می شود، از دادگاه سالانه 500 میلیون پوند درخواست می کند تا یک سبک زندگی مجلل را که شامل سه خانه پرسنل، پر کردن مداوم سهام کفش و جواهراتش است، تامین کند و بسیاری از افراط های دیگر، و در عوض 53 میلیون پوند جایزه دریافت می کند.

نولز همچنین درباره چگونگی همزیستی لندن پلوتوکرات (توانگر سالار) در کنار ثروت خاورمیانه و بریتانیا بحث می کند. چگونه نابرابری درآمد در زشت‌ترین حالت خود در پیش و پس از آتش‌سوزی در برج گرنفل که در سال 2017 در خانه‌های کم‌درآمد به وقوع پیوست و 72 نفر را کشت و همه ساکنان آنجا را آواره کرد و این که چگونه زندگی در میان برخی از ثروتمندان لندن برای نسل‌ها بدون وقفه ادامه داشته است.

Best Exposé of a Powerhouse Company: When McKinsey Comes to Town

هر کارمند یا کارمند سابق یک شرکت می‌داند که «وقتی مک‌کینزی به شهر می‌آید، سرها به سمت خود می‌روند و ممکن است مال آن ها باشد. در کتاب جذاب والت بوگدانیچ و مایکل فورسایت، هنگامی که مک‌کینزی به شهر می‌آید: تأثیر پنهان قدرتمندترین شرکت مشاوره جهان، نویسندگان با صداقت و احتیاط، پوشش مک‌کینزی را به‌عنوان آدم‌های خوب آشکار می کنند. آن‌ها به تفصیل توضیح می‌دهند که چگونه این شرکت مشاوره‌ای تأثیرگذار و سخت‌گیر، هر دو طرف حصار را بازی می‌کند، به اصطلاح، با کار کردن برای طرف‌های مقابل بدون اذعان به تضاد منافع و مشاوره به برخی از مشتریان ناخوشایند به بهای ایمنی و سایر نتایج ناگوار، به نفع افزایش سود کوتاه مدت برای مشتری و جمع آوری هزینه های بالا برای مک کینزی اقدام می کند.

هر دو نویسنده روزنامه نگاران برنده جوایزی هستند که اکنون برای نیویورک تایمز گزارش می دهند. آن ها توضیح می دهند که چگونه این «شرکتی که با اعداد، صفحات گسترده و اسلایدهای پاورپوینت تعریف شده است» از وفاداری تقریباً مطلق مشاوران خود، گاهی اوقات پس از گذشت سال ها از خروج آن ها از شرکت، برخوردار است. با این حال، خوشبختانه، برخی از «مک کینزی‌ها» برای ارائه بینش‌هایی در مورد شیوه‌ها و شخصیت‌های شرکت پیش قدم شدند.

مک‌کینزی با فاجعه‌ای که خودش در آفریقای جنوبی ساخته بود، مواجه شد که به تفصیل در فصل «فهرست‌های باشگاهی: خرابی آفریقای جنوبی» توضیح داده شده است. مک کینزی به ژوهانسبورگ آمد، به این امید که بتواند جایگاهی پردرآمد در آفریقا ایجاد کند. در نهایت، این شرکت کانون تحقیقات متعدد دولتی در مورد «قراردادهای آلوده» و سایر بی‌نظمی‌های مرتبط با راه‌آهن و شرکت برق کشور، شرکت هواپیمایی آفریقای جنوبی ایرویز و شرکت مشاوره مالی Regiments Capital شد. مک کینزی چندین بار به طور علنی از دولت آفریقای جنوبی عذرخواهی کرد، اما مجموعه ای از تقلبات، پیوندهایی با خانواده بانفوذ و فاسد گوپتای آفریقای جنوبی و سایر معاملات غیرقانونی چهره آن را در آفریقای جنوبی مخدوش کرد و لکه‌ای بر شهرت جهانی آن گذاشت.

Best Biography of an Economist: Empathy Economics

جانت یلن فردی نادر است. او یک زن بسیار موفق و محقق در حرفه ای است که تحت سلطه مردان قرار دارد و اکنون اولین وزیر زن خزانه داری ایالات متحده است. او دو شغل مهم دیگر در سیاست اقتصادی کشور – ریاست فدرال رزرو و شورای مشاوران اقتصادی – را بر عهده داشت و اولین زن در هر دو پست بود. در کتاب «اقتصاد همدلی» دقیق و ستایش آمیز اوون اولمان: ظهور چشمگیر جانت یلن به قدرت و انگیزه او برای گسترش رفاه به همه، او فلسفه یلن را برای بالا بردن افراد از پایین ترین پله اقتصادی و انسانیت او را که در دنیای بی رحمانه  “سیاست واشنگتن”، برجسته است، تشریح می کند.

یلن در بای ریج، بروکلین، نیویورک بزرگ شد. او دختر پزشکی است که از سیاست “هر چه می‌توانی بپرداز” برای بیمارانش استفاده می‌کرد و مادرش نیز معلم مدرسه ابتدایی بود، که پس از شکست‌های پزشکی شوهرش، مطب شوهرش را نیز اداره می‌کرد. اولمان، یک روزنامه نگار برنده جایزه، خواننده را از دوران کودکی شاد و پایدار یلن، به جایی که او نابرابری های اقتصادی را در بین بیمارانی که به مطب پدرش مراجعه می کردند مشاهده کرد، می برد. او تبعیض جنسیتی را که در دانشگاه‌ها و در طول زندگی حرفه‌ای‌اش با آن روبه‌رو بوده و ازدواجش با جورج آکرلوف در سال 1978، برنده جایزه نوبل اقتصاد، را بازگو می‌کند.

او به شرح وظایف اش در فدرال رزرو (بانک مرکزی امریکا) اشاره می کند – از جمله برکناری او توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت، که در اظهاراتی سطحی حیرت آور گفت که او برای ریاست فدرال رزرو خیلی قد کوتاه است، کاری که او چهار سال قبل از روی کار آمدن ترامپ به خوبی انجام می داد. امروز اولمان درباره یلن می‌نویسد: «یک دستاورد مهم تغییرات آب و هوایی است: برای اولین بار، او آن را در کانون توجه همه جنبه‌های دنیای مالی قرار داد که خزانه‌داری بر آن نظارت می‌کند.»

سخنرانی پس از تایید یلن برای کارمندان وزارت خزانه داری نشان می دهد که چگونه اولین تجربیات یلن هنوز با او است. او گفت: «پدر من در یکی از بخش‌های کارگری بروکلین پزشک بود و او فرزند دوران رکود بود. او به سختی‌های اقتصادی واکنش شدیدی داشت و در مورد بیمارانی که شغل خود را از دست داده‌اند یا نمی‌توانستند پرداخت کنند، به ما می‌گفت. آن لحظه‌ها از واضح‌ترین لحظات زندگی‌ام باقی مانده‌اند، و احتمالاً به همین دلیل است که پس از دهه‌ها، من هنوز هم سعی می‌کنم علم خود – علم اقتصاد – را آن طور که پدرم می‌دید ببینم: به عنوان وسیله‌ای برای کمک به مردم.»

Best on Economic Fault Lines in Today’s Unstable World:

 Disorder: Hard Times in the 21st Century

هلن تامپسون، اقتصاددان سیاسی دانشگاه کمبریج، در مورد رقابت‌های سیاسی طولانی مدت بین قدرت‌های بزرگ در کتاب “بی‌نظمی : دوران سخت در قرن بیست و یکم” که در سپتامبر 2022 به عنوان یکی از بهترین کتاب‌های فایننشال تایمز در فهرست کوتاه قرار گرفت، می نویسد. عنوان فرعی کتاب ادای احترامی است به نویسنده چارلز دیکنز و «مراقبه او در مورد تمدن صنعتی در برابر «اسب بخار بی‌شمار زمان» برای این زمان‌ها.

تامپسون می نویسد که نقاط فشار و شوک های امروزی در اقتصاد، فناوری، قدرت نظامی و انعطاف پذیری سیاسی داخلی است. او خاطرنشان می کند که اختلال در دهه گذشته به اشتباه به ناسیونالیسم پوپولیستی نسبت داده شده است، در چارچوب بحران مالی سال های 2007 و 2008 و سقوط شدید “نظم بین المللی ظاهرا لیبرال”، و اضافه می کند که “در سطح سیستمی خیلی چیزها غیر قابل توضیح است.”حداقل به این دلیل که انرژی به عنوان یک عامل مهم گسل های ژئوپلیتیکی و اقتصادی در کار ناشناخته مانده است. تامپسون پیام خود را حول سه تاریخ می سازد – ژئوپلیتیک، که بر انرژی متمرکز است. اقتصادی و دموکراسی – همه آن ها را با هم پیوند می دهد تا به توضیح بی ثباتی فزاینده در جهان امروز کمک کند.

Best Collection of Opinions: Economics and the Left

در اقتصاد و چپ: مصاحبه با اقتصاددانان مترقی، ویراستار سی.جی. پولیکرونیو 24 اقتصاددان را معرفی می کند که «کارشان هم به تفسیر جهان و هم تغییر آن به سوی بهتر اختصاص یافته است»، به قول خودشان و در موضوعات مختلف. این ها شامل کشورهای محل زندگی آن ها، نظریه پولی مدرن (MMT)، دیدگاه های مارکسی و کینزی، نحوه کمک به تربیت و والدین آن ها در شکل گیری دیدگاه های اقتصادی آن ها و تأثیر COVID-19 است.

این گروه شامل نلسون فیهلو باربوسا برزیلی است. دایان السون بریتانیایی؛ آمریکایی، به ویژه کالیفرنیایی، ترزا گیلاردوچی. چینی، اکنون مستقر در ایالات متحده، Zhongjin Li; و اوزلم اوناران ترکی که اکنون مقیم بریتانیا است. پولیکرونیو دانشمند علوم سیاسی، اقتصاددان سیاسی، نویسنده و روزنامه نگار است که در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی متعددی در اروپا و ایالات متحده تدریس و کار کرده است. وب سایت انتشارات بلومزبری درباره اقتصاددانان می نویسد که «همه آن ها افرادی هستند که به اصول برابری طلبی، دموکراسی و سلامت زیست محیطی پایبند هستند. نتیجه، ترکیبی برانگیزاننده از ایده‌ها، تعهدات و تأملات در مورد رویدادهای مهم تاریخی، از جمله همه‌گیری COVID-19 و رکود اقتصادی جهانی ناشی از آن است.»

Best on Economic Pursuit as the New Religion: Work Pray Code:

چن، دانشیار آسیایی-آمریکایی در مطالعات قومی تطبیقی در دانشگاه منطقه سانفرانسیسکو است. او خاطرنشان می کند که برخی از کارفرمایان سیلیکون ولی، با کمال میل نقش های شبانی را که زمانی وزیران، خاخام ها، کشیشان و امامان انجام می دادند، بر عهده می گیرند. علاوه بر پرداخت دستمزد و ارائه مزایای سنتی مانند کافه تریاهای شرکت، که در شرکت های پدرسالارانه مانند شرکت فیلمسازی Eastman Kodak در دهه های 1950 و 1960 رایج بود، شرکت های فناوری، اکنون نقش های مادرانه را بر عهده می گیرند. مزایای آن‌ها می‌تواند شامل پیشنهادات سلامتی – یوگا، ماساژ، و کلاس‌های تمرکز حواس باشد – و غذاها و تنقلات 24 ساعته و 7 روز هفته که اغلب با کیفیت هستند و سلیقه‌ها و قومیت‌های مختلف را برآورده می‌کنند.

اکثر کارکنان فناوری در مراکز دانش از جاهای دیگر می‌آیند، خواه یک کشور خارجی باشد یا بخشی دیگر از ایالات متحده، آن ها تقریباً بدون شبکه به دره سیلیکون می‌رسند، بنابراین شروع به تشکیل ارتباطات و هویت خود در محل کار فناوری می‌کنند. تحقیقات و مصاحبه‌های چن همچنین نشان می‌دهد که برخی از افراد مذهبی با نقل مکان به سیلیکون ولی اعمال مذهبی خود را ترک می‌کنند. آن‌ها سپس انرژی و شوری را که زمانی به زندگی معنوی خود تزریق می‌کردند، در استارت‌آپ‌ها و مشاغل فناوری قرار می دهند -روندی که در بین کارگران 20، 30 و اوایل دهه 40 بیشتر از فن‌آوران قدیمی‌تر رایج است.

چن، نویسنده کتاب نجات در آمریکا: مهاجرت تایوان و تجربه مذهبی می نویسد: «دره سیلیکون واقعا بودا را کشت. اما بودا را با رهبر دین دیگری جایگزین کرده‌اند، رهبر بهره‌وری در دین کار. مانند خشک‌شویی‌ها، سرآشپزها، ماساژورها و مربیان اجرایی، او آنجاست تا کارگران فناوری را به بهره‌وری کامل «بیدار کند».

Best for Making Economics Simple:

Talking to My Daughter About the Economy or, How Capitalism Works—and How It Fails

گاهی اوقات «علم نرم» اقتصاد،  یک سری توضیحات ساده را تضمین می کند که به عنوان مفاهیم جدید ارائه می شود. این رویکردی است که توسط وزیر دارایی سابق یونان و استاد اقتصاد دانشگاه آتن، یانیس واروفاکیس، در گفتگو با دخترم درباره اقتصاد، یا سرمایه‌داری چگونه کار می‌کند و چگونه شکست می‌خورد، اتخاذ کرد. در حالی که تقریباً همه می توانند از خواندن این کتاب سود ببرند، این افراد مبتدی در اقتصاد هستند که بیشترین سود را خواهند برد.

نویسنده با فصل «چرا اینقدر نابرابری؟» شروع می‌کند، سؤالی که دخترش، زنیا، وقتی متوجه نابرابری‌های اقتصادی بین کودکان در جهان شد، از او پرسید. او آغازهای باستانی بازارها، مازاد، ظهور نوشتن، بدهی، پول و دولت را بیان می کند. در فصل‌های بعدی، او عمیق‌تر به تولد جامعه بازار، ازدواج بدهی و سود، بانکداری و بیماری‌های همه‌گیر می‌پردازد. واروفاکیس همچنین همراه با فیلسوف کروات، سرکو هوروات، بنیان گذار سازمان دموکراسی در اروپا است که یک سازمان مدافع اروپایی با هدف بازسازی معاهدات اروپایی می باشد.


مأخذ: سایت Investopedia