تحریم های خارجی و کاهش ارزش پول ملی؛ مقایسه عملکرد ایران و روسیه

اقتصاد ایران و روسیه ساختاری تقریبا مشا به دارند. هر دو کشور صادر کننده نفت و سایر مواد خام هستند و هر دو بخش اعظم بودجه را از رانت نفتی تامین می کنند. تولید ناخالص داخلی آن ها تقریبا به هم نزدیک است. تولید ناخالص داخلی ایران در سال 2021 معادل  1/59 تریلیون دلار و تولید ناخالص داخلی روسیه در همان سال 1/77 تریلیون دلارگزارش شده است که تقریبا به هم نزدیک است. دو کشور تحت تحریم های شدید آمریکا هستند. ولی مقایسه آمار نشان می دهد در حالی که ارزش پول ملی ایران به شدت سقوط کرده است ارزش روبل روسیه در اثر تحریم های غرب تغییری نکرده است. تحریم های غرب علیه روسیه از سال 2014 همراه با حوادث اوکراین آغاز گردید و مخصوصاً از فوریه 2022 هم زمان با حمله نظامی روسیه به اوکراین هر روز شدت تحریم ها افزایش یافت. تاکنون بانک مرکزی روسیه و بانک های اصلی روسیه تحریم شده اند و سیستم سویفت در معاملات و مبادلات بانکی روسیه قطع گردیده است. از طرفی روسیه مورد تحریم هوایی و دریایی غرب قرار گرفته است. صنایع آلومینیوم، روس نفت و هیدروالکتریک روسیه که آمریکایی ها خود سهام دار این صنایع  هستند تحریم گردیده اند. از طرفی به گفته «گلازیف» اموال هزاران روسی تبار در خارج از کشور توقیف شده است و بیش از یک تریلیون دلار اموال دولت روسیه در خارج از کشور مصادره شده است. همچنین بخش اعظم صادرات انرژی روسیه تحریم شده و اتحادیه اروپایی نیز هر ماه به لیست محدودیت های مالی، نظامی، انرژی و هوایی می افزاید. از طرفی روسیه هزینه های بسیار ستگینی را در جنگ اوکراین می پردازد. در اثر این جنگ مهم ترین رزم ناو روسیه ناو مسکووا در دریای سیاه مورد حمله موشکی قرار گرفت و غرق شد.

سؤال اصلی این است که علیرغم این همه فشارها به روسیه ارزش روبل روسیه چرا تغییری چندان نکرده است. این سؤال زمانی اهمیت می یابد که طبق نوشتجات روسی تحریم های روسیه از لحاظ تعداد و شدت فشار مالی سه برابر ایران است. چطور شده روبل روسیه ارزش خود را از دست نداده ولی ارزش ریال ایران این گونه وحشتناک سقوط کرده است است؟

گزارش دکتر مسعود نیلی در روزنامه دنیای اقتصاد مورخ 16 بهمن ماه جاری تحت عنوان «رشد حجم پول در وضعیت هشدار» بخشی از پاسخ به این سؤال اساسی است. او این وضعیت بحرانی در اقتصاد ایران که منجر به کاهش شدید ارزش پول ملی گردیده را ناشی از نرخ تورم در ایران می داند که طی چهار دهه گذشته تورمی مزمن بین 18 تا 20 در صد داشته است و از سال 97 این تورم شدت یافته است. نرخ تورم در سال 1397، 5/ 26 درصد، سال 1398، 34درصد، سال 1399، 36درصد، سال 1400، 41درصد و متوسط 10ماهه 1401، 48درصد بوده است. در واقع، تورم 10ماهه سال 1401 قلّه تورمی اقتصاد ایران پس از سال های 1321 و 1322 محسوب می شود. در طول 250ماه گذشته، تنها 15ماه تورم ماهانه بیش از 4 درصد بوده که 12ماه آن از 1397 به بعد اتفاق افتاده و 3ماه آن به تنهایی در 10ماه سال1401 بوده است.

در تاریخ ثبت شده عملکرد اقتصاد ایران، تورم نقطه به نقطه بالاتر از 50درصد، فقط در 6 بار اتفاق افتاده که چهار دفعه آن در سال1401 بوده است. ماه های آبان و آذر و دی، تنها سه ماهی هستند که تورم سالانه خوراکی آن ها بالاتر از 60درصد بوده است (به ترتیب 3/ 61درصد، 63 درصد و 9/ 64درصد) توجه داشته باشید که میزان افزایش قیمت مواد غذایی در یک ماه دی در سال جاری (1/ 4درصد)، به تنهایی به مراتب بیشتر از افزایش قیمت یک ساله همین محصولات در کل سال1396 بوده است. دکتر نیلی در پایان گزارش خود هشدار می دهد که خطرات افتادن ایران در مهلکه تورم های بسیار بالا مسئله ای بسیارجدی شده است.

این در حالی است که نرخ تورم سالانه روسیه در سال 2022 ، 12 درصد، در سال 2021 ، 8/3 درصد  درسال2020، 4/9 درصد، درسال 2019، 3/1  در صد، در سال 2018، 4/27 در صد، درسال 2017، 2/5 در صد، در سال 2016،  5/4 در صد، در سال 2015 ، 9 /12 در صد و در سال2014  یازده در صد بوده است. اوج تورم روسیه در در دوران فروپاشی نظام کمونیستی  بوده که سال 1992 به میزان 2508 در صد، در سال 1993 به 840 در صد، در سال 1994 به 214 در صد و در 1995 به 131 در صد رسید. این آمار نشان می دهد پس از دوران فرو پاشی نظام کمونیستی و بحران های جدی ناشی از تغییر نظام اقتصادی دولت مردان روسی مخصوصا در بیست سال گذشته موفق بوده اند که نرخ تورم را کنترل نمایند. مهم این است که در بیست سال گذشته روسیه هیچ گاه تورمی بالاتر از  12 در صد در سال نداشته است.

اما متغیر مرتبط‌تری را که در شرایط رشد تورم، باید با دقت دنبال شود رشد حجم پول است. هرچند نقدینگی پوششی فراگیرتر از پول دارد، اما از آنجا که پول، دارای سیالیت بیشتر است، وقتی افزایش پیدا می‌کند به‌ طور مستقیم گرایش به‌کارگیری نقدینگی در بازارهای مختلف را منعکس می‌کند. با قرار گرفتن تورم در دامنه‌های بالا (مثلا بالاتر از ۴۰درصد) و عدم واکنش متناسب نظام بانکی، ‌جذابیت پس‌اندازهای با ماندگاری بیشتر در بانک کاهش پیدا می‌کند و آحاد اقتصادی بر حسب میزان پس انداز مالی که دارند، تلاش خود را به‌کار می‌بندند تا آن را به انواع دیگر دارایی که همراه تورم یا حتی بیشتر، افزایش قیمت پیدا می‌کند (مانند ارز و طلا) یا به انواع کالاهای بادوام (مانند مسکن و خودرو) تبدیل کنند. این باعث می‌شود که پس‌اندازهای مالی در قالب حساب‌های جاری در بانک‌ها نگهداری شوند تا بتوانند به سرعت و با راحتی آن را به‌کار گیرند.

در ایران رشد حجم پول به‌ یکباره در فاصله سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰، با جهشی بسیار بزرگ، به عدد کاملا هشداردهنده ۵۰ درصد درسال رسیده و در این مسیر مخرب ‌طی هفت ماه سال جاری به 3/ 56درصد افزایش پیدا کرده است. توجه به این نکته دارای اهمیت بسیار زیاد است که در چهارچوب مقدار معین رشد حجم نقدینگی، تصمیم مردم به این که چه مقدار از نقدینگی را به صورت پول نگهداری کنند، می‌تواند به عنوان شاخصی از درجه اعتماد آن ها به سیاست گذاران و فضای عمومی مورد انتظار کشور در آینده مورد شناسایی قرار گیرد.

اما روسیه که هم با تحریم های شدید امریکا و اتحادیه اروپایی مواجه است و هم درگیر جنگ پرهزینه اوکراین است حجم نقدینگی آن در سال 2022 جمعاً 15/82 تریلیون روبل بوده است که نسبت به سال 2021 فقط به مقدار 14/7 درصد افزایش داشته است. حجم نقدینگی در گردش روسیه در سال 2021 ، 13/4 تریلیون روبل بوده که نسبت به سال 2020 ، 2/8 تریلیون روبل افزایش داشته  که معادل 21/7 درصد بوده است و علت این افزایش نامتناسب شیوع بیماری کرونا و بیکاری های ایجاد شده ناشی از آن بوده است. در سال 2019 نقدینگی 2/9در صد و در سال 2018 نقدینگی 8/5 در صد افزایش داشته است. در کل از سال 2019 تا پایان 2022 ظرف چهار سال نقدینگی روسیه 50 در صد افزایش یافته است. این در حالی است که طی این سال ها حجم نقدینگی ایران هر سال بیش از 50 در صد افزایش داشته، یعنی بیش از چهار برابر روسیه بوده است!! که این خود آثار تورمی را در اقتصاد و نرخ ارز منعکس می کند.

جالب این است که تحلیل گران اقتصادی غرب  همزمان با حمله روسیه به اوکراین از جمله نظر سنجی های فوربس اعلام کرده بود تورم در روسیه در سطح 20 درصد خواهد رسید. کارشناسان غربی اعلام کرده بودند که نرخ ارز روسیه کاهش خواهد یافت و به150  تا 200 روبل در مقابل دلار خواهد رسید. ولی هیچ کدام از این پیش بینی ها اتفاق نیفتاد و اقتصاد روسیه دستخوش بحران نگردید.

اما ثبات اقتصادی روسیه علل دیگری نیز دارد. کنترل شدید بانک مرکزی روسیه بر بانک های این کشور، کنترل بر خروج ارز از کشور و از جمله کنترل بخش خصوصی  همه این اقدامات دولت در حفظ ثبات ارزش روبل به عنوان پول ملی مؤثر بوده است. به علاوه روس ها از کسری بودجه جلوگیری کرده اند. آن ها همچنین استفاده از نسخه های عاریتی صندوق بین المللی پول را کنار گذاشتند.

خود داری از اجرای سیاست های پولی امریکایی به منظور تأمین مالی بودجه و جلوگیری از افزایش غیر ضروری بودجه ازجمله اقداماتی  بوده است که دولت روسیه دنبال کرده است. جالب این است که روس ها به مدت دو هفته بازار بورس سهام مسکو را تعطیل کردند و تعطیلی را ادامه دادند تا عملیات دلاری آن را لغو و همه معاملات را به روبل تبدیل کردند. این اقدام روسیه نگرانی بزرگی برای دولت بایدن در آمریکا ایجاد کرد، از این جهت که غربی ها بیش از یک تریلیون دلار در روسیه سرمایه گذاری کرده بودند و نمی توانستند پول خود را باز گردانند. اکثر سرمایه گذاران که از محیط بین المللی وام گرفته و در روسیه سرمایه گذاری کرده بودند با مشکلات عدیده ای مواجه شدند. از طرفی خروج طلا از روسیه به طور کلی ممنوع گردید. همچنین روس ها بدهی های خارجی خود را نپرداختند. از طرف دیگر تلاش کردند که یک ساختار اقتصادی جدید و یکپارچه ای در جهان ایجاد نمایند. اقتصاددانان روس با این گونه اقدامات مانع کاهش ارزش روبل گردیده اند.

در مورد کسر بودجه باید گفت در حالی که روسیه در سال 2021  معادل 14 میلیارد دلار مازاد بودجه داشته است ایران در سال 2021 معادل 68 میلیارد دلار کسری بودجه داشته است! در ایران از یک طرف کسری بودجه وجود دارد و از طرف دیگر رشد اقتصادی منفی است. یعنی در حالی که اقتصاد ایران کوچک تر شده است میزان بدهی های دولت افزایش یافته است!!.

در سال 2022 درآمد های دولت روسیه 25/01 تریلیون روبل و هزینه های دولت 23/63 تریلیون روبل بوده است، یعنی 1/32 تریلیون روبل مازاد بودجه داشته است. این در حالی است که تولید ناخالص داخلی آن در آن سال به 133 تریلیون روبل رسیده و از رشد اقتصادی 3 در صد برخوردار بوده است. در سال 2023 در آمد های دولت روسیه 25/54تریلیون روبل و هزینه های دولت 25/24 تریلیون روبل بوده که علیرغم جنگ در اوکراین  بودجه دولت مبلغ 229 میلیارد روبل مازاد داشته است. در آن سال تولید ناخالص داخلی روسیه به 142 تریلیون روبل رسید که از رشد 3 در صد برخوردار بوده است. این در حالی است که طی همین سال ها رشد اقتصادی ایران دائما منفی بوده است.

مسئله قابل توجه دیگر کنترل شدید بانک مرکزی روسیه بر بانک های تجاری آن کشور است. کمک های ضد بحرانی بانک مرکزی روسیه به بانک های تجاری تحت نظارت شدید بانک مرکزی است تا بانک ها به خرید ارز و سفته بازی روی نیاورند. بانک مرکزی روسیه در نظر دارد حتی از تکنولوژی بلوک چین به منظور اعمال کنترل بیشتر بر بانک های این کشور استفاده نماید. اما از آن جا که استفاده از تکنولوژی «بلوک چین» برای روسیه تحریم است بانک مرکزی روسیه در نظر دارد که از تکنولوژی دیجیتال مسترچین Мастерчеин به منظور اعمال کنترل بیشتر بر بانک ها استفاده کند. این تکنولوژی ها کنترل هوشمندانه­ای انجام می دهند و روس ها به این نتیجه رسیده اند که از طریق این تکنولوژی ها  می توانند مسایل برنامه ریزی استراتژیک آن کشور را حل و فصل نمایند، یعنی یک سیستم واحد که تمامی فعالیت های دولت را در بر گیرد و به هم مربوط کند و موجب خیر و رفاه عمومی و رشد اقتصادی شود. روس ها می خواهند از طریق تکنولوژی دیجیتال مدیریت دولت را مؤثر نمایند به گونه ای که از پس اندازها حداکثر استفاده برای سرمایه گذاری بشود. همچنین در نظر دارند که روبل دیجیتال را در مبادلات خارجی جایگزین دلار نمایند.

ماده 20 قانون اساسی روسیه می گوید که باید از قدرت روبل محافظت گردد و از آن برای سرمایه گذاری و تضمین تولید مجدد، رشد اقتصادی پایدار و همچنین برای توسعه پایدار نظام بانکی، پرداخت دستمزدها و تأمین سرمایه بازار فدراسیون روسیه برای تولید استفاده گردد. همچنین از آن برای متعادل نمودن بودجه استفاده شود. بانک مرکزی روسیه باید مستقل باشد و به هیچ سازمان دولتی وابسته نباشد.

این نکته نیز قابل ذکر است در حالی که مقامات حاکم در ایران منابع ایران را برای تعارض با اسراییل، آمریکا و غرب بسیج کرده اند یک برنامه استراتژیک علمی و قابل اعتنا در مورد اقتصاد ایران تهیه نکرده اند. اگر یک سند استراتژیک علمی جامع و قابل اعتنا وجود داشت قطعاً ارزش ریال به این سرنوشت اسفبار دچار نمی شد و این گونه مردم ایران زیرخط فقر نمی رفتند. در روسیه به قول اقتصاددان روس «سرگی گلازیف» تاکنون بیش از 60 هزار سند برنامه ریزی استراتژیک  تهیه شده که مورد قبول قرار گرفته اند. هرچند این تعداد انبوه مضحک به نظر می رسد از این جهت که تأثیر چندانی بر توسعه اقتصادی روسیه نداشته اند و از طرفی معیار قابل ملاحظه ای برای پاسخگویی در قبال اجرای آن ها وجود ندارد ولی مهم این است که تهیه این تعداد سند نشان می دهد که اقتصاددانان و سیاست مداران روسیه تا چه حد فکر، مطالعه و تحقیق می کنند. به هر حال بخشی از این اسناد برنامه های استراتژیک منجر به تدوین برنامه های ملی توسط دولت شده است و بر اساس آن ها قوانینی برای پاسخگویی سازمان ها و مدیران تدوین گردیده است.

به طورکلی سیاست های تاکنون موفق روسیه در حفظ ارزش روبل نشان می دهد که نمی توان تقصیر تورم و کاهش ارزش ریال ایران را فقط به گردن تحریم ها ی خارجی انداخت. مجموعه اقدامات انجام شده در ایران نشان می دهد که دولت های حاکم عموما غافل و بی توجه بوده اند و بانک مرکزی ایران نیز به وظایف قانونی خود در حفظ ارزش پول ملی عمل نکرده است. کاهش شدید ارزش ریال برای اقتصاد سیاسی ایران مسئله ای بسیار خطرناک است. چارلی مونگر charlie Munger  از نویسندگان یاهو که سرمایه داری 98 ساله است جملاتی قابل تعمقی دارد. او می گوید  تورم می تواند راهی باشد که دموکراسی را نابود سازد. از لحا ظ تاریخی تورم منجر به سقوط مپراطوری روم شد. تورم در آلمان همراه با از بین رفتن طبقه متوسط منجر به روی کار آمدن هیتلر گردید. در ایران این تورم کنترل نشده ممکن است عواقب سیاسی بسیار خطرناکی در بر داشته باشد.