معجزه مدیین؛ داستان موفقیت یک شهر

Medellín  که در زبان اسپانیولی «مدیین» خوانده می شود، بعد از بوگوتا، دومین شهر بزرگ کلمبیا و مرکز استان آنتیوکیا است. این شهر که زادگاه « پابلو اسکوبار » قاچاقچی مشهور کلمبیا و صاحب کارتل مدئین است، در نزدیکی رشته کوه آند قرار دارد.

طبق آمار اداره ملی آمار کلمبیا و  بر اساس سرشماری سال 2018، جمعیت این شهر 2 میلیون و ۵۰۸ هزار نفر اعلام شده است. کلان شهر مدیین با ۹ منطقه شهری اطرافش، بیش از 3.7 میلیون نفر را در خود جای داده و دومین شهر بزرگ کلمبیا از نظر جمعیت و اقتصاد به شمار می آید. منطقه شهری مدیین 67 درصد تولید ناخالص داخلی ایالت آنتیوکیا و 11 درصد اقتصاد کلمبیا را تولید می کند.

در طول قرن نوزدهم، مدیین یک مرکز تجاری پویا بود که ابتدا طلا صادر می کرد، سپس به تولید و صادرات قهوه روی آورد.

در اواخر قرن بیستم و در آغاز قرن بیست و یکم، مدیین با ایجاد راه آهن شهری و در پیش گرفتن سیاست های توسعه آزاد در جهت بهبود امنیت و بهبود آموزش و پرورش و… گام برداشت و پویایی صنعتی، اقتصادی و اجتماعی قابل توجهی به دست آورد.

اکنون محققان موسسه توسعه، مدیین را به عنوان یکی از شهرهای پیشگام و الگوی توسعه اقتصادی و توسعه محلی یاد می کنند. این شهر در سطح بین المللی به عنوان یک مقصد توریستی شناخته شده است .

مدیین برای داشتن دانشگاه ها، آکادمی ها، تجارت، صنعت، علم، خدمات بهداشتی، پرورش گل و جشنواره هایش در جهان شهرت دارد.

در سال 1991 مدیین، دومین منطقه شهری کلمبیا، خشن ترین شهر جهان بود ولی امروزه  به عنوان « شهر بهار ابدی» و در سطح بین المللی به عنوان یکی از نوآورترین، فراگیرترین و پایدارترین شهرهای جهان شناخته شده است.

در فوریه 2013، موسسه Urban Land به دلیل پیشرفت های اخیر در زمینه سیاست، آموزش و توسعه اجتماعی، این شهر را به عنوان نوآورترین شهر جهان انتخاب کرد.

در همان سال، از سوی دانشگاه هاروارد، به دلیل اجرای پروژه توسعه یکپارچه شمال غربی شهر و تلاش در جهت توسعه شهری،  جایزه شهرسازی Verónica Rudge  به این شهر اعطاء شد.

در سپتامبر 2013، سازمان ملل متحد با درخواست کلمبیا مبنی بر میزبانی هفتمین مجمع جهانی شهرسازی UN-Habitat موافقت کرد. این گردهمایی از تاریخ پنجم تا یازدهم آوریل 2014 در مدیین برگزار شد.

در سال 2016، مدیین برنده جایزه شهر جهانی Lee Kuan Yew شد. این جایزه به دنبال به رسمیت شناختن و تجلیل از تلاش ها برای افزایش نوآوری در ارائه راه حل های شهری و توسعه پایدار شهری است.

بازخوانی داستان موفقیت مدیین از زبان یکی از مقامات مسئول شهر شنیدنی است. «فدریکو گوتیرز» شهردار سابق شهر، ضمن تشریح چگونگی اولویت بندی امنیت و ثبات بیان می دارد که چگونه یک منطقه جرم و جنایت خیز؛ در سایه سعی، تلاش و برنامه ریزی درست توانست ظرف مدت کوتاهی استانداردهای زندگی شهری را بهبود بخشیده و این شهر را به عنوان یک الگوی پیشرفت به جهانیان معرفی کند.

در سال 1991 مدیین، دومین منطقه شهری کلمبیا، خشن ترین شهر جهان بود ولی امروزه  به عنوان « شهر بهار ابدی» و در سطح بین المللی به عنوان یکی از نوآورترین، فراگیرترین و پایدارترین شهرهای جهان شناخته شده است.

فدریکو گوتیرز، سال 1974 در شهر مدیین به دنیا آمد. وی در زمان وقوع درگیری های مسلحانه در کلمبیا، از ژانویه 2016 تا ژانویه 2020 شهردار این شهر بود و در راستای پیشبرد بسیاری از تلاش ها برای تثبیت وضعیت آینده شهر در جهت استقرار صلح و رفاه مردم تلاش کرد. او با عزم و اتحاد مردم مدیین برای غلبه بر خشونت و درگیری که باعث شهرت و تحسین شهر آنان شده است، آشنایی دارد. گوتیرز در گفتگو با خبرنگار مجله F & D، افکار خود را در مورد تغییر چشمگیر دورنمای شهر در خلال سه دهه گذشته به اشتراک گذاشته است.

نقطه عطف مدیین چه بود؟

در طول دو دهه 1980 و 1990 جامعه ما به دلیل تراژدی مواد مخدر به پایین ترین سطح خود سقوط کرد. در سال 1991 مدیین رکورد 381 قتل در هر ۱۰۰ هزار نفر را ثبت کرد!  امروزه این نرخ تقریباً 20 در ۱۰۰ هزار نفر است که 95حدود  درصد کاهش نشان می دهد. اگر چه تنها رقم قابل قبول صفر است، اما ما در مهار خشونت و اطمینان از احترام به زندگی پیشرفت چشمگیری داشته ایم.

در مورد این که آیا در این زمینه یک نقطه عطف خاص وجود داشته است، باید بگویم که این رابطه پیچیده و قابل بحث است. از زمانی که بازرگانان تصمیم گرفتند در دهه 1980 و 1990 در مدیین بمانند و به هیچ وجه تسلیم خشونت نشوند، ما تدوین و اجرای توسعه یک استراتژی حیاتی را آغاز کردیم که ریشه در کار تیمی داشت. ساختار تجاری شهر ما بسیار مستحکم است و این را می توان تا حد زیادی با مشکلاتی که بخش خصوصی برای بقا با آن روبرو بود، توضیح داد. در میان خشونت  ماندن، یک عمل شجاعانه بزرگ بود.

هیچ راه میان بری هم وجود نداشت، اما راه حل های عملی  به چشم می آمد. یکی از موارد اخیر شامل مشارکت بخش های دولتی، خصوصی، دانشگاه ها و جامعه مدنی بود. بنابراین، کار گروهی به عنوان عامل تعیین کننده ای در پیشبرد برنام های تحول اجتماعی شهر مد نظر قرار گرفت

تجربه بدترین چیزهای ممکن، ما را به عنوان جامعه ای قوی تر و مقاوم تر معرفی کرده است. مدیین شهری است که گذشته خود را تصدیق می کند، به زمان حال خود افتخار می کند و مهم تر از همه، به صورتی خوشبینانه به آینده نگاه دوخته است.

مافیا ارزش های ما را بالا برد: کار سخت و صادقانه را به پول آسان ترجیح داد، متانت و بزرگی ارج و قرب یافت و مهم تر از همه، ارزش به زندگی برگشت. اگرچه هنوز راه درازی در پیش داریم، اما شروع به بازیابی ارزش هایی همچون زندگی، احترام و آزادی کرده ایم.

در کمتر از سه دهه، اینک مدیین به الگو و معیاری برای جهان تبدیل شده است. این شهر از نظر اجتماعی نوآور است و امروزه با مشارکت مجمع جهانی اقتصاد، به عنوان مرکز وابسته برای انقلاب صنعتی چهارم در آمریکای لاتین شناخته می شود. تجربه بدترین چیزهای ممکن، ما را به عنوان جامعه ای قوی تر و مقاوم تر معرفی کرده است. مدیین شهری است که گذشته خود را تصدیق می کند، به زمان حال خود افتخار می کند و مهم تر از همه، به صورتی خوشبینانه به آینده نگاه دوخته است.

به عنوان شهردار، اولویت های اصلی شما چه بود؟

اولویت های یک دولت باید به نوعی اولویت های مردم باشد. برای ما هم این اولویت ها شامل آموزش، امنیت و ثبات بود.

ما بالاترین بودجه آموزش را در طول تاریخ مدیین داشتیم. با اجرای یک برنامه شاخص، ما موفق شدیم بیش از 8 هزار کودک که به دلایل مختلف از نظام آموزشی خارج شده بودند را بار دیگر به چرخه آموزش و کلاس های درس بازگردانیم.

ما همچنین بیش از 43 هزار بورس تحصیلی برای آموزش عالی اختصاص دادیم. این بهترین استراتژی ما برای رسیدن به امنیت در دراز مدت بود یعنی دادن فرصت هایی برای رسیدن به موفقیت در یک چارچوب قانونی.

در زمینه امنیت، ما ضربه های شدیدی به ساختارهایی وارد کردیم که دهه ها کار کرده بودند. مسئله امنیتی هنوز کاملاً پیچیده است. جنایت وجود دارد اما بسیار کمتر از فجایع دوران حاکمیت کارتل های قاچاق در دهه 1980 و 1990.

رویکرد ما به مراتب فراگیرتر از استراتژی های پلیسی  بود. این یک مدل جامع است که فرصت ها را خلق و اعتماد ایجاد  می کند، با جنایت به مبارزه بر می خیزد و  بر سرمایه گذاری های استراتژیک اجتماعی توسط دولت تمرکز دارد، یعنی در جایی که قبلاً خلاء وجود داشت، اکنون اجازه می دهد تا نظم و قانون حاکم شود.

در مورد ایجاد ثبات، اولین کاری که انجام دادیم این بود که بهبود کیفیت هوا را در دستور کار مسئولین شهر قرار دهیم. به دلیل شرایط توپوگرافی شهر و نحوه وزش باد، کیفیت هوای مدیین دو بار در سال و طی ماه های مارس و اکتبر کاهش می یابد. موسسات دست اندرکار، سال ها این داده ها را در اختیار داشتند بدون این که آن را با مردم به اشتراک بگذارند! طوری که مردم فکر می کردند دود و آلودگی، همان هوای مه آلود است! ما آشکارا مبارزه با این طرز تفکر را آغاز کردیم.

در حال حاضر، ما قصد داریم در آمریکای لاتین به عنوان یک الگو و « پایتخت تحرک پایدار» تبدیل شویم: ما 65 اتوبوس برقی را به ناوگان شهر اضافه کرده ایم و اتوبوس های قدیمی با فناوری های پاک نوسازی شدند. ایجاد Metrocables جدید (سیستم حمل و نقل تله کابینی شهر)، احداث 80 کیلومتر مسیر دوچرخه سواری جدید و ساخت پیاده روهای بیشتر از دیگر اقدامات ما بود. ما همچنین مطالعات فنی، حقوقی و مالی راه اندازی تراموا جدید در قسمت غربی شهر را به پایان رسانده ایم.

همچنین تاکسی های 100 درصد برقی را به کار گرفتیم. من طرفدار حمل و نقل عمومی هستم. چه چیز دموکراتیک تر از یک فضای عمومی خوب و یک سیستم حمل و نقل عمومی جمعی خوب ؟!

ما همچنین 36 کریدور سبز ایجاد کردیم که گره کور شلوغ ترین جاده های شهر را باز می کند و  بیش از 890 هزار اصله درخت کاشتیم.

برخی از جدیدترین دستاوردهای مدیین را شرح دهید.

برخی آنچه که در اینجا اتفاق افتاده است را «معجزه مدیین» می نامند. اما این یک معجزه نبود – این نشان دهنده سال ها کار سخت است.

به عنوان مثال، با کمک بخش بازرگانی، اقداماتی همچون ساخت خانه های موقت برای اسکان پناه جویان، تعهد به ایجاد بافت اجتماعی از طریق ارائه آموزش و ترویج نظم و انضباط برای خانواده ها را مد نظر قرار دادیم. ما دریافتیم  اگر در خانه ها  خشونت علیه زنان و کودکان وجود داشته باشد، ایجاد بهترین زیرساخت های محله بی فایده است. ما همچنین ابتکار عمل فرهنگی موسوم به «مدیین تاریخ را در آغوش می کشد» را برای یادآوری مبارزه برای « فرهنگ قانونی بودن»[1] راه اندازی کردیم که شامل، فیلمبرداری مستندها و تخریب ساختمان موناکو – محل اقامت سابق پابلو اسکوبار – به منظور ایجاد «موزه خانه حافظه»[2] و ایجاد یک پارک یادبود به افتخارقربانیان مواد مخدر بود.

ما همچنین برنامه ای را تدارک دیدیم که بر بهبود  شرایط آن دسته از جوانان تمرکز داشت که از فعالیت های مجرمانه دست کشیده بودند.

ما یک چارچوب نهادی برای حمایت از سرمایه گذاری اجتماعی ایجاد کرده ایم. دولت های پی در پی به اجرای پروژه های عمرانی شهر اهتمام ورزیده اند با این درک که همه چیز به سادگی هر چهار سال یکبار با انتخابات حاصل نمی شود.

به عنوان یک رهبر باید بدانید چگونه گوش دهید، خود را جای دیگران بگذارید و مشکلات روزانه آن ها را درک کنید.

چگونه مطمئن شدید که مدیین در مسیر درست خود قرار دارد؟

موفقیت مدیین بر اساس اعتقاد به مردم و اعتماد مشترک است. فرایند طولانی مدت بازسازی شهر یک تلاش جمعی است. در این رهگذر، هیچکس به تنهایی و در انزوا موفق نمی شود.

اولین قدم این بود که نتایج مثبت به دست آمده در گذشته، تداوم یابد و در عین حال، به ساختن مسیر توجه داشته باشید  چرا که دوران زمامداری یک مقام مسئول کوتاه مدت است. ما کیفیت زندگی را بهبود بخشیدیم. واقعیت نشان می دهد که ما در شاخص کیفیت چند بعدی زندگی به بالاترین نقطه خود رسیده ایم. ما منابع را به طور موثر، شفاف و در زمینه های مورد نیاز، سرمایه گذاری کردیم نه در جایی که بیشترین آرا را به دست آورده ایم!

ما در مناطقی که شهر همچنان در حال گذار از مرحله قبل است، اقدام کردیم: مبارزه با جرم و جنایت و دفاع از نظم و قانون، افزایش آگاهی ها در مورد محیط زیست و کیفیت هوا، مهار میزان ترک تحصیل دانش آموزان، تلاش برای قرار گرفتن در جایگاه نخست تحرک پایدار در سطح آمریکای لاتین و معرفی کردن مدیین به عنوان یک مرکز مهم برای چهارمین انقلاب صنعتی.

 چگونه با نیازهای مردم آشنا شدید؟

سال ها در خیابان های مدیین و بین مردم قدم می زدم و حتی قبل از این که شهردار شوم با آنان صحبت می کردم. شما به عنوان یک رهبر باید بدانید چگونه گوش دهید، خود را جای دیگران بگذارید و مشکلات روزانه آن ها را درک کنید.

 


[1] –  به ارزش ها ، نگرش ها ، استانداردها و باورهای مشترکی که اعضای حرفه وکالت مشخص کرده و ماهیت آن را مشخص می کند ، اطلاق می شود.

3- House of Memory Museum

WWW.f&d.COM